Ana sayfa » Güncel » TÜRK PROFESÖRLER KOVİD-19 AŞISI İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞIYLA DOĞRUDAN GÖRÜŞÜYOR, PFİZER DEVRE DIŞI..

TÜRK PROFESÖRLER KOVİD-19 AŞISI İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞIYLA DOĞRUDAN GÖRÜŞÜYOR, PFİZER DEVRE DIŞI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Almanya’daki BioNTech firmasında Prof. ÖzlemTüreci ve Prof. Uğur Şahin Şahin’in, Covid-19 virüsüne karşı geliştirdikleri aşının yüzde 90’ın üzerinde bağışıklık sağladığı yönündeki haberlerin ardından Türkiye’nin bu aşıdan edinip edinemeyeceği gündeme geldi.

Üretilecek aşının büyük bölümünün ABD tarafından daha önce alınmış olması nedeniyle diğer ülkelere verilip verilemeyeceği de tartışıldı.

Başta ABD olmak üzere aşıdan edinmek isteyen ülkeler Pfizer firmasına başvurmaya başladı. Denemeleri Türkiye’de de yapılan aşının ülkemizde kullanılıp kullanılmayacağı ise son dönemde netleşti.

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyu Pfizer firması yerine doğrudan BioNTec ile görüştüğü ortaya çıktı. Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, Şahin ve Türeci üretilecek aşı için iki ülke konusunda hassas davrandı.

Türkiye ve Almanya’ya verilecek aşı için görüşmeleri Pfizer’ın değil BioNTech’in yürütmesi kararlaştırıldı. Şahin ve Türeci’nin bu iki ülkeye ayrıcalık tanıdıkları kaydedildi.

Türeci ve Şahin’nin doğdukları ülke olan Türkiye ve yaşadıkları ülke Almanya’ya verebilecekleri doz sayısının önümüzdeki dönemde yapılacak görüşmelere göre belirlenmesi bekleniyor.

Pfizer, aşı için diğer ülkelerle çalışmalara ilişkin görüşmeleri yürütürken Türkiye ve Almanya ile yapılan görüşmelere dahil olmuyor..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com