Ana sayfa » Güncel » İŞTE KORONAVİRÜSÜN EN FAZLA BULAŞTIĞI MEKANLAR..

İŞTE KORONAVİRÜSÜN EN FAZLA BULAŞTIĞI MEKANLAR..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Independent Türkçe’de yer alan habere göre, ABD’de gerçekleşen bir araştırmada korona virüsün en çok bulaştığı mekanlar ortaya konuldu. ABD’nin büyük şehirlerindeki çoğu Kovid-19 vakasının sadece birkaç yere yapılan ziyaretlerden kaynaklandığını öne sürüyor.

Buna göre restoranlar, spor salonları ve diğer kalabalık kapalı mekânlar ABD korona virüs salgınının ilk aylarında enfeksiyonların yüzde 80’inden sorumlu.

Salı günü saygın bilim dergisi Nature’da yayımlanan araştırmada bu mekânların doluluğunu azaltmanın, hastalığın yayılmasını önemli ölçüde yavaşlatabileceği belirtildi.

Çalışmanın yazarlarından ve Stanford Üniversitesi’nden Doç. Dr. Jure Leskovec, “Bu tür mekanlarda doluluk oranı yüzde 20’yle sınırlandırılırsa enfeksiyonları yüzde 80’den fazla oranda azaltabilir” diye konuştu.

SÜPER BULAŞTIRICI MEKÂNLAR..

Stanford Üniversitesi ve Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, Kovid-19’un ABD’deki en büyük metropollerdeki yayılımını modellemek için cep telefonu konum verilerini inceledi.

Araştırmacılar, her bölgedeki vaka sayılarını inceledi ve insanların belirli mekânlara ne sıklıkta seyahat ettiklerine yakından baktı. Bu mekânlar arasında marketler, spor salonları, kafeler, muayenehaneler, ibadethaneler, oteller ve restoranlar vardı.

Araştırmada konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Ortalama metropollerde restoranlar, spor salonları, oteller, kafeler ve dini kurumlar, yeniden açıldığında, enfeksiyonlardaki tahmin edilen en büyük artışa neden oldu.”

Araştırmacılar bu modelin riski doğru tahmin ettiğinin kanıtlanması durumunda, sağlık görevlileri tarafından sosyal mesafe politikalarında kullanabileceğini söyledi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com