Ana sayfa » Güncel » DOLAR’DAN YENİ HAFTADA YENİ REKOR!..

DOLAR’DAN YENİ HAFTADA YENİ REKOR!..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Dolar/TL yeni haftaya rekor tazeleyerek başlarken piyasada gözler hafta içi açıklanacak enflasyon verisinde olacak.

Yurt içi piyasalarda enflasyon rakamları öncelikli takip edilecek gelişmelerin başında yer alırken, ABD’de seçim, faiz kararı ve istihdam verileri haftanın en önemli gündem maddeleri olacak. Dolar/TL gün içinde 8.39’u aşarak tarihi zirvesini yeniledi. Kur daha sonra söz konusu seviyenin altına çekildi.

Foreks tarafından düzenlenen ve 19 ekonomistin katıldığı ankete göre, Ekim ayında tüketici fiyatları medyan tahmini aylık yüzde 2,10, yıllık yüzde 11,86 olarak belirlendi. Bir önceki ay tüketici fiyatları aylık yüzde 0,97, yıllık yüzde 11,75 olarak açıklanmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) enflasyon verilerini 3 Kasım Salı günü saat 10.00’da açıklayacak.

Yurt dışında kritik haftaya giriyor. ABD’nin önümüzdeki 4 yılını yönetecek Başkan için seçim bu hafta gerçekleştiriliyor.  ABD’de 3 Kasım Salı günü yapılacak 59’uncu başkanlık seçimleri ülkenin yakın tarihinin en önemli seçimlerinden biri olarak görülüyor.

Yapılan kamuoyu yoklamaları, Demokrat Parti’nin adayı eski Başkan  Yardımcısı Joe Biden’ın ülke genelinde Başkan Donald Trump’a karşı yarışı önde götürdüğüne işaret ediyor. Ancak ABD’deki seçim sistemine göre, seçimi kazanmak için ülke genelinde daha fazla oy almak yeterli olmayabiliyor.

Eyaletler arasındaki denge seçimde az oy alanın da başkan olabilmesine imkan sağlıyor. Trump, 2016 seçimlerinde genel oy sayımında daha az oy almasına karşın seçimleri kazanan taraf olmuştu.

FED FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK..

ABD Merkez Bankası(Fed) faiz kararı ve ardından Başkan Jerome Powell tarafından düzenlenecek basın toplantısı yakından izlenecek. Piyasalarda Fed’den bir faiz hamlesi gelmesi beklenmiyor.

Analistler faizin yüzde 0,25 seviyesinde tutulacağını düşünüyorlar. Fed kararı 5 Kasım Perşembe günü saat 22.00’de açıklanacak, Powell’ın basın toplantısı ise 22.30’da başlayacak. Aynı gün saat 15.00’te İngiltere Merkez Bankası(BoE) faiz kararı da gelecek. Piyasalar BoE’den de bir faiz hareketi beklemiyor.

Kaynak: Sözcü

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com