Ana sayfa » Yerel » OKTAY; “BUNUN ADI, İŞ CİNAYETİ DEĞİL DE NEDİR?..”

OKTAY; “BUNUN ADI, İŞ CİNAYETİ DEĞİL DE NEDİR?..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube yönetimi geçtiğimiz gün geçirdiği iş kazası sonucu yaşamını yitiren Star Rafinerisi personeli Gürkan Kaynar’la ilgili basın bilgilendirmesinde bulundu. Kaynar’ın yaşamını yitirmesini iş cinayeti olarak niteleyen ve başkan Ahmet Oktay’ın taşıyan bildiri metni şöyle;

“Basına ve Kamuoyuna

Petkim iş yerimizde 27/10/2020 tarihinde yaşanan iş kazası sonucunda Star Rafinerisi çalışanı üyemiz GÜRKAN KAYNAR yaşamını yitirmiştir.

Öncelikle yitirdiğimiz kardeşimize Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm mesai arkadaşlarına ve örgütümüze başsağlığı diliyoruz.

Değerli arkadaşlar,

Ülkemizde gözü ve cebi doymak bilmeyen bir sermaye anlayışıyla karşı karşıyayız. Onun içindir ki; ucuz iş gücü adı altında ve İş Sağlığı ve İş Güvenliği kuralları bertaraf edilerek daha çok kazanma hırsı iş cinayetlerini kaçınılmaz hale getirmektedir. Bundan dolayıdır ki her yıl ülkemizde ortalama iki bin emekçi kardeşimiz yaşamını yitirmektedir.

PETKİM iş yerimizde son zamanlarda yaşanan iş kazaları akıllarda bir çok soru işareti bırakmaktadır.5 Ekim 2020 tarihinde KLOR-ALKALİ fabrikasında H C. L. tankının yarılması sonucu 4 arkadaşımız yaralanmıştır. Arkadaşlarımızın tedavileri devam etmektedir.

27 Ekim 2020 tarihinde PETKİM ETİLEN OKSİT Fabrikası soğutma kulesinde çıkan yangına müdahale sonrasında DEŞARJ kanalına düşen 4 arkadaşımızdan 3’ü kurtarılmış, 1 arkadaşımız ise (GÜRKAN KAYNAR) yaşamını yitirmiştir.

Soruyorum sizlere, bunun adı iş cinayeti değil de NEDİR? Neden bunu söylüyoruz. Yaklaşık 2 metre derinliği bulunan deşarj kanallarının üzerleri neden ızgarayla kapatılmamıştır?.

Kanal boyunca neden korkuluklar yapılmamıştır?. Bu tedbirler alınmış olsaydı GÜRKAN arkadaşımız muhtemelen bugün aramızda olacaktı.

SOCAR yönetimini bir kez daha buradan uyarıyoruz! Bizler en riskli ortamlarda çalışıyor ve üretiyoruz. Fakat bu işletmeleri iş bilmez, bir o kadar da işgüzar ve işkolik yöneticilere teslim edemezsiniz. Kendi gelecekleri ve çıkarları için bizim geleceğimizi karartmalarına müsaade etmeyeceğimizi bir kez daha buradan belirtmek isteriz.

PETROL-İŞ SENDİKASI olarak yaşanan bu olayların takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz.

Saygılarımızla

Petrol-iş Sendikası Aliağa Şubesi

Yönetim Kurulu Adına

Ahmet OKTAY

Başkan

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com