Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » “KLİMA VİRÜSÜ TAŞIYOR, UV IŞINLARI ÖLDÜRMÜYOR, YÜKSEK ALKOLLÜ KOLONYA İSE YAPIŞTIRIYOR!..”

“KLİMA VİRÜSÜ TAŞIYOR, UV IŞINLARI ÖLDÜRMÜYOR, YÜKSEK ALKOLLÜ KOLONYA İSE YAPIŞTIRIYOR!..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) sürecinde virüsü öldürmesi nedeniyle kolonya satışları patlarken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Wilke Topçu kolonyada kullanılan yüzde 60-70 oranlarındaki alkolün etkili olduğunu ancak daha yüksek oranlardaki alkolün virüsün yapışmasına neden olduğunu söyledi.

Koronavirüs salgınına karşı kolonya kullanımı konusunda hatırlatmalarda bulunan Topçu şöyle devam etti:

“Bir kişi saatte 30 kere elini burnuna götürüyor. Ellerimiz de her yere değdiği için biz onu alıp solunum yollarından vücudumuza alabiliyoruz. Onun için el hijyeni önem taşıyor. El hijyeni en güzel su ve sabun ile yapılır.

Eğer su ve sabun yoksa yüzde 60-70 alkollü kolonya ya da dezenfektan kullanılabilir. Yüzde 90 alkollü olanlar ise virüs ve bakterilerin daha çok yapışmasına neden olur.”

“UV ışınları virüsü yok etmiyor”

Normal şartlarda SARS ve grip virüsü gibi virüslerin ultraviyole (UV) ışınları ile yok edildiğini ancak Koronavirüs’te bunun etkili olmadığını belirten Prof. Dr. Topçu, “Bu garip bir virüs. Bu durum Koronavirüs’te geçerli değil çünkü şu anda yazı yaşayan bölgelerde de var.

O nedenle bu konuda yeterli kanıt yok. Muhtemelen etkisi az olacaktır. Biz bu virüse zarflı virüs diyoruz ve yapısında yağ var. Normal şartlarda bunun kolayca ultraviyole ışınları ile yok edilmesi lazım ama bunda kesinlikle böyle bir şey gösterilemedi.

Sıcaklığın ve nemin bu virüsün yayılmasında rolü yoktur diyen bir çalışma var. Ama umarım faydası olur” dedi.

“Klima ile virüs taşınabilir”

Virüsün rüzgar ile taşınıp taşınamadığı konusunda da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Topçu, “Taşınmaz diye bir şey söyleyemiyorum. Klimadan gelen havanın virüsü yaydığı ve birkaç metre öteye klima ila virüsün taşındığına dair araştırmalar var. Ancak biraz daha az olduğunu düşünüyorum” ifadesinde bulundu..

Kaynak-Gerçek Gündem

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com