Ana sayfa » Güncel » 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARDAN İZMİR OTOGARINA AKIN!

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARDAN İZMİR OTOGARINA AKIN!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması sonrası gittikleri yerde en az bir ay kalmak koşuluyla seyahat etmelerine izin verilen 65 yaş üstü vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda aldıkları izinle memleketlerine gitmek için dün akşam saatlerinden itibaren yola çıktı.

Şehirler arası ulaşımın adresi olan İzmir Otogarı’nda da bugün sabah saatlerinde yoğunluk başladı. Yanında bir refakatçisi olan ve e-devlet üzerinden başvuru yapıp seyahat izin belgesini alan 65 yaş üstü vatandaşlara bilet sattıklarını anlatan otobüs firması yetkilisi Bülent Daş, birçok yaşlı vatandaşın e- devlet şifresi olmadığı için oğlu ya da kızı üzerinden başvuru yaptığını söyledi.

Daş, “Bugün çok talep var. Yaşlılarımız normalde nisan ayında giderdi. İzmir’de havalar ısınsa da Doğu Anadolu ve İç Anadolu’da daha serin olurdu. Bu izin yaşlı vatandaşlarımız için iyi oldu.

Doğu Anadolu’ya çok talep var. Biz Muş’a seferler yapıyoruz. Dün saat 09.00 itibariyle izinler başladı. 1 ay kalma şartıyla gidiyorlar. Ama giden zaten sonbahara kadar kalır” dedi.

İzin belgesi olmayanlara kesinlikle rezervasyon dahi yapmadıklarını dile getiren Daş, “İlk başlarda yer ayırdığımız ama iznini alamadığı için gidemeyenler oldu. Şimdi izin kağıdı olanlara koltuk ayırıyoruz” diye konuştu.

Daş, Muş’a bilet fiyatlarının 200 liradan 400 liraya çıktığını belirterek yüzde 50 koltuk sınırlamasının devam edeceği 1 Ekim tarihine kadar fiyatların bu şekilde devam edeceğini ifade etti.  

“BU BAYRAM DİĞERLERİNDEN ÇOK FARKLI”

Otogardaki yoğunluğun bu bayram diğer bayramlara benzemediğini söyleyen firma yetkilisi Tuncay Özen ise şunları belirtti: “Kovid-19 nedeniyle bu bayram değişik oldu. Ama hayırlısıyla bu da geçer.

Firmalar korsan taşımacılıktan mağdur oldu. 20 kişi alıyoruz. Ama buna da şükür. Gurbetçiler perişan oldu. Korsancılar yüksek fiyatla yolcu taşıdı. 65 yaş üstü 199’u arayarak izin belgesi olursa gidebiliyor. İzin belgesi olmadan çıkamıyorlar. Biz Elazığ, Bitlis, Van’a seferler yapıyoruz.”

Trabzon’a gideceğini söyleyen yolculardan Ahmet Salih Sivrikaya (65) da izin verildiği için çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Çocuklarım torunlarım Trabzon’da, köye gideceğiz. 4 aydır hiçbirini görmedim” dedi. 

Bayram Erdi (72) de Aydın Nazilli’ye gittiğini söyleyerek, “Buraya kızımın yanına gelmiştim. Memleketim orası. 2 ay evden çıkamadım. E- devletten izin aldım da gidiyorum. Çok mutluyum. Kardeşlerim anam babam orada. Bayramda mutlu olacağım. Bu karara çok sevindim” diye konuştu..

Kaynak-DHA

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com