Ana sayfa » Siyaset » “30 MİLYON İCRA DOSYASI VAR, ACİL SİCİL AFFI GETİRELİM..”

“30 MİLYON İCRA DOSYASI VAR, ACİL SİCİL AFFI GETİRELİM..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Vatandaşın defalarca talep ettiği sicil affının çok acil çıkması gerektiğini söyleyen Gürsel Tekin, “Saray yönetimi kendi yandaşlarını kollamaktan fırsat bulup çarşıdaki, pazardaki vatandaşın taleplerini bir türlü görmek istemiyor” dedi.

CHP’li Tekin, vatandaşın ödenemez durumda olan kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının silinmesi için acilen “Vatandaşa temiz bir sayfanın açılmasını sağlayalım” dedi.

Yaşadığımız ve yaşamaya devam edeceğimiz koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik krizin etkilerini azaltmak ve vatandaşımızı korumak adına, kredi kartları ve tüketici kredilerinin tüm faiz ve diğer borçlarını silelim. İcra takibi başlatılmış ve başlatılacak olan tüm davaları ortadan kaldıralım. Vatandaşa gerçek bir sicil affı getirerek, temiz bir sayfanın açılmasını sağlayalım” dedi.

Tekin, “Koronavirüs salgınının üzerinden 2 aydan fazla zaman geçti, vatandaşın derdine derman doğru düzgün tek bir destek paketi dahi açıklanmadı. Kira, faturalar, kredi kartı borcu derken özellikle son iki ayda vatandaş hepten bitti. Ülkemiz 11 Mart’tan bu yana olağanüstü günler geçiriyor.

Halkımız bir taraftan sağlığını koruma adına mücadele verirken, diğer bir taraftan açlıktan ölmemek adına mücadele veriyor. Çalıştığı işyeri kapandığı için işsiz kalan çalışanlardan tutun da, kısıtlama kapsamında kepenk indirmek zorunda kalan esnaf ve çalışanlarına kadar milyonlarca insan zor günler geçiriyor.” dedi.

Devletin virüs nedeniyle büyük ekonomik çöküntü yaşayan vatandaşa sicil affı getirmesi gerektiğini belirten CHP’li Tekin, koronavirüsün özellikle çalışma yaşamına, ekonomik ve ticari faaliyetlere yönelik etkilerinin en aza indirilmesinin devletin birincil önceliklerinden biri olması gerekiyor. Borçlu kişi sayısı, ihtiyaç ve diğer kredilerde 30 milyon kişiye çıktı.

Buna bağlı olarak son beş yıl içerisin de icraya verilen ve borcu halen devam eden vatandaş sayısı 5 milyona yaklaştı. Vatandaşın yaşadığı krizin azaltılabilmesi için en çok bugünlerde destek olmak gerekiyor dedi.

Gürsel Tekin, “en son 2017’de çıkarılan sicil affını, bırakın özel bankalar, devlet bankaları dahi uygulamadı. Bu durumda, vatandaşımız her geçen gün daha da mağdur oldu. “İcra dairelerinde bulunan 30 milyonu aşkın icra dosyasına bakıldığında, yarısından fazlasının bankalara, finansal kuruluşlara ve varlık yönetim şirketlerine ait olduğu görülüyor.

Vatandaşın yaşadığı krizin azaltılabilmesi için en çok bugünlerde destek olmak gerekiyor. Vatandaşa sicil affı getirerek, temiz bir sayfanın açılmasını sağlayalım” dedi..

Kaynak-Gerçek Gündem

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com