Ana sayfa » Güncel » “TEK BİR POZİTİF VAKA KALSA DAHİ SAĞLIKÇI TAM KORUNMALI..”

“TEK BİR POZİTİF VAKA KALSA DAHİ SAĞLIKÇI TAM KORUNMALI..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi SES işyeri temsilciliği hemşireler haftası dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Başhekimlik binası önünde yapılan açıklamanın metnini SES İşyeri Temsilcisi Ayşe Tabakoğlu okudu.

Korona günlerinde bilimin ve emeğin gelecek yaşam için vazgeçilmezliğinin, makinaların değil insan emeğinin, hemşireliğin halk sağlığı için olmazsa olmaz bir meslek olduğunun bir kere daha ortaya çıktığını söyleyen Tabakoğlu, ebe ve hemşirelerin ‘sadece tedavimizi yapıp geçeriz’ demediğini, diyemeyeceğini, halkın sağlığından sorumlu olduklarını ifade etti.

2002’den beri uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın hem sağlık çalışanlarına hem de halk sağlığına zararlı olduğunu belirten Tabakoğlu, “Sistemin ne kadar zararlı olduğu bu pandemi günlerinde iyice su yüzüne çıkmıştır. Genel Sağlık Sigortası adı altında yapılan güvencesizleştirmede Kovid-19 teşhisi alanların sağlığa erişiminin zorluğu, herkese ücretsiz sağlık hizmetinin önemini tekrar anımsatmıştır” dedi.

“TEK BİR POZİTİF VAKA KALSA DAHİ SAĞLIKÇI TAM KORUNMALI”

“Sağlıkta dönüşüm, Döner Sermaye Performans Sistemi, bu pandemi günlerinde daha da görünür olmuş Kovid-19’la savaşın en önündeki hemşireler, asistanlar en az parayı almış hatta 4/D’li işçiler tamamen yok sayılmıştır. Pandemi hastanesinde Kovid-19 kliniğinde çalışanlar dahi, kendimize test yaptıramadık. Bunun nedeni; çalışanı önemsememek, personel yetersizliği, testlerdeki yetersizlik, değilse nedir?” diye soran Tabakoğlu tek bir pozitif vaka kalsa dahi sağlıkçının tam korunması gerektiğini ifade etti.

Tabakoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın basına verdiği demeçteki ‘esnek çalışma uygulamasına geçmek istiyorduk ,bu çok iyi oldu denemiş olduk çok da iyi gidiyor’ sözlerini anımsatarak; “Gitmiyor Sayın Bakan. Biz de pandemi günlerinde görmüş olduk ne yapmak istediğinizi, bizleri gece gündüz, çalıştırdınız.

Çocuklarımızdan evimizden uzakta kaldık, ‘hadi eve gidin 3 gün’ dediniz hafta sonu bile arayıp ‘yarın işe gel’ dediniz. Öyle kuralsız. Hadi şimdi ihtiyaç var gel, çalış. Yok, öyle olmuyor Sayın Bakan, bizler robot değiliz mesleğimizden başkaca yaşamlarımız var. Anneyiz, eşiz, komşuyuz, kardeşiz, insanız” sözleriyle Sağlık Bakanına seslendi.

“Şunu bilin sağlığın neferiyiz ama sizin ve idarelerin kölesi değiliz. Gördük esnek çalışmanın ne olduğunu” ifadelerine yer veren Tabakoğlu; “Sizler evde uyurken biz çalıştık. Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Gece çalışmamız iki mesai sayılmalı, ücreti öyle ödenmelidir. Hangi gün işe geleceğimiz 1 ay önce belirlenmeli ki çocuklarımıza kim bakacak bilmeliyiz. Torpil değil liyakat olmalı. İnsanca çalışmak insanca yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

Tabakoğlu konuşmasının sonunda taleplerini şöyle sıraladı:

• İş güvencesi, can güvencesi
• Esnek kuralsız çalışmaya hayır
• Beş günde bir, tüm sağlıkçılara test
• Kovid-19 iş kazasıdır
• Kovid-19 meslek hastalığıdır
• Gece nöbetler iki mesai sayılsın ücreti iki ile çarpılsın
• Yıpranma tazminatı ödensin
• 3600 ek gösterge hakkımız
• 7/24 Açık kamusal kreş

Kaynak-İzmir/EVRENSEL

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com