Ana sayfa » Yerel » ADAR; “YAPILMAKTA OLAN YARDIM ÇALIŞMALARINA MUHTARLAR DA DAHİL EDİLMELİ..”

ADAR; “YAPILMAKTA OLAN YARDIM ÇALIŞMALARINA MUHTARLAR DA DAHİL EDİLMELİ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İYİ Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar koronavirüs salgınıyla ilgili bir açıklama yaptı. Adar’ın açıklaması şöyle;

“Bilindiği üzere, COVİD-19 salgını bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkilemiştir. Öyle ki, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi hali olarak ilan edilmiş olup birçok ülke tarafından söz konusu salgına karşı gerek ekonomik, gerek sosyal önlemler alınmış ve alınmaya da devam edilmektedir. 

Ülkemizde de  pandemi hali karşısında bir takım önlemlerin alındığını görmekteyiz. Ne var ki alınan önlemlerin yetersiz kaldığı da yadsınamaz bir gerçektir. 

Bizler, İyi Parti Ailesi olarak, genel merkezimiz ile birlikte alınan önlemler ve kararlar neticesinde, özellikle sosyal mesafenin korunması adına 17 Mart itibari ile siyasi çalışmalarımıza ara verdiğimizi siz değerli basın mensupları aracılığı ile vatandaşlarımıza duyurmuştuk. 

Akabinde, vatandaşlarımızın yaşanan olumsuz durumdan en az etkilenmesi amacı ile yetkili kurum ve kuruluşlar ile birlikte, siyasi parti temsilcilerinin de yer alacağı bir kriz masası kurulması çağrısında bulunmuştuk. 

Yine aynı şekilde, Aliağa Belediyesi, esnaf kefalet, ticaret odası, kooperatifler, ALOSBİ, İzmir Gaz Dağıtım ve GEDİZ elektrik gibi kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunarak; aidatların, emlak beyanlarının, vergilerin, faturaların ödeme günlerinin uzatılması, ödeme yapamayan vatandaşlarımızın ise özellikle su -doğalgaz ve elektrik gibi temel ihtiyaçların kesim işlemlerinin yapılmaması, vatandaşların bu konuda mağdur edilmemesi çağrı ve talebinde bulunmuştuk

Tüm bu çağrıları yaparken bir yandan da tarafımızca mahalle muhtarları ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde, muhtarlarımızın mağdur vatandaşlarımız ile baş başa bırakıldıkları ve kendi hallerine terk edildiklerini üzülerek gördük. 

Pandemi hali nedeni ile birçok işletmenin, ekonomik olarak zor bir sürece girdiği, birçok çalışanın işveren tarafından ücretsiz izne çıkarıldığı, birçok esnafın ne zaman açılacağı belli olmaksızın kepenklerini indirdiği zor günleri yaşamaktayız.

Bu gerçeklik karşısında, birçok vatandaşımızın da süresi belli olmaksızın işsiz kalarak evine ekmek götüremeyeceği, geçimini sağlamakta zorlanacağı acı gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu zor şartlar ile karşı karşıya kalan birçok vatandaşın, öncelikle mahalle muhtarlarına başvurduğu, mahalle muhtarlarından yardım talep ettiği de bir gerçektir. 

Ne var ki, yapmış olduğumuz çalışmalar ve bize gelen talepler doğrultusunda mevcut organizasyonun eksik kaldığını, birçok noktada talep edilen yardımların karşılanmadığını üzelerek müşade etmiş bulunmaktayız. 

Tekrar bu organizasyonun gözden geçirilmesi suretiyle muhtarların da organizasyona aktif olarak dahil edilmesinin taleplerin karşılanması ve sorunun kökten çözülmesini daha da kolaylaştıracağı aşikardır. 

Küresel bir sorun haline gelen pandemi durumunun beraberinde getirdiği sorunların salt muhtarlarımızın omuzlarına yüklenmesi ve bu suretle vatandaşımızın mağduriyetinin gidrilememesi kabul edilemez bir durum olup sorunların bu suretle çözülemeyeceği de bir gerçektir.

Bütün bunlardan çıkardığımız sonuç şudur; İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık ve Aliağa Belediyesi’nin yaşanan aksaklıkları göz önünde bulundurarak muhtarların da içinde olacağı yeni bir organizasyon yapısı oluşturup yardım bekleyen tüm vatandaşlarımızın derdine çare olma noktasında kıymetli bir adım atması beklenmektedir. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalara göre ülkemizde ilk vaka 11.03.2020 tarihinde görülmüş olup, bireysel karantinanın bugün itibari ile 28. Günündeyiz. Salgının boyutunun nereye varacağı, ne zaman sona ereceği ve bununla birlikte beraberinde getirdiği ekonomik zorluklar nedeniyle vatandaşımızın nasıl ve hangi zorluklarla daha ne kadar mücadele edeceği bilinmemektedir.  

Bilindiği üzere, ilçemiz sanayi bölgesi olması, liman tesislerine sahip olması, küçük ve büyük ölçekli işletmelerin sayıca fazla olması, cezaevinin bulunması gibi nedenlerden ötürü, risk grubu birçok yerleşim alanına göre yüksek olan bir bölgedir. 

Tüm bu zorlu şartlar karşısında ve belirsizlik ortamında, yetkili kurum ve kuruluşlara açık çağrımızdır: ekonomik olarak zorluk yaşayan vatandaşlarımızın tespiti açısından muhtarlarımız ilk adımdır. Yapılmakta olan çalışmalarda muhtarların dahil edilmemesi nedeni ile, birçok vatandaşımız mağduriyet yaşamaktadır. 

Bu zorlu süreçte muhtarlarımız ile iletişime geçilmesi gerekmekte, vatandaşlarımızın gerek ekonomik gerekse de diğer tüm ihtiyaçlarının karşılanması ve mağduriyetinin önlenmesi amacı ile ivedilikle ve nitelikli adımlar atılması gerekmektedir.

Bizler İyi Parti ailesi olarak her zaman üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu belirterek, sizleri de üzerinize düşen görevlerinizi yerine getirmeye davet ediyoruz..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com