Ana sayfa » Güncel » BORİS JOHNSON’DA KORONAVİRÜS’E YAKALANDI; “KENDİMİ TECRİTE ALIYORUM”DEDİ..

BORİS JOHNSON’DA KORONAVİRÜS’E YAKALANDI; “KENDİMİ TECRİTE ALIYORUM”DEDİ..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda’dan oluşan Britanya’da Muhafazakar Partili Başbakan Boris Johnson, koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

BORİS JOHNSON: “KENDİMİ TECRİTE ALIYORUM”

Dün başbakanlık konutunun bulunduğu Downing Sokağı 10 Numara’da hafif belirtiler göstermesi üzerine yapılan testin pozitif çıktığını belirten Johnson, hükümetin koronavirüsle mücadelesine önderlik etmeyi sürdüreceğini açıkladı:

“Şimdi kendimi tecrite alıyorum, ancak bu virüsle mücadele ettiğimiz müddetçe, hükümetin müdahalesine videokonferans yoluyla liderlik etmeye devam edeceğim.”

Ancak başbakanın koronavirüse yakalanması hükümetin pandemiye müdahalesini soru işaretinde dönüştürdü.

Reuters haber ajansı “Downing Sokağı 10 Numara çalışanları ve bakanların son günler ve haftalarda Johnson ile temas halinde oldukları düşünüldüğünde, kaçının kendisini karantinaya almasının gerekeceği, ilk etapta bilinmiyor” uyarısını yaptı.

Başta herkesin kronavirüse yakalanmasıyla sürü bağışıklığı elde edilmesi politikası uygulayan, ama artan vaka ve can kaybı sayısı karşısında çark eden Johnson, 13 Mart’ta en ufak belirti gösterenlerden en az 7 gün kendilerini tecrit etmelerini istedi.

Bu ikinci aşamaya geçiş açıklaması sırasında “Daha birçok aile, vadeleri dolmadan sevdiklerini kaybedecek” ifadesini kullanan Johnson, 23 Mart’ta ülke çapında çok geniş çaplı karantina ilan edip hareket serbestisine sıkı kısıtlama getirmek zorunda kaldı.

Soyağacı nedeniyle ‘Osmanlı torunu’ diye anılan Johnson, 55 yaşında olması itibarıyla koronavirüs pandemisindeki riskli gruplar içinde.

Bugün başbakanlık sözcüsü, Avam Kamarası’nda Başbakan’ın soru-cevap oturumunda milletvekillerine yanıtlar vermesinden bir gün sonra, perşembe günü hafif belirtiler gösterdiğini, İngiltere Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı’nın tavsiyesi üzerine Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) çalışanlarının kendisine test yaptığını kaydetti..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com