Ana sayfa » Güncel » İZMİR’DE 12 BÜYÜK İNŞAATA 24 SAAT ÇALIŞMA İZNİ..

İZMİR’DE 12 BÜYÜK İNŞAATA 24 SAAT ÇALIŞMA İZNİ..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Bu inşaatların bulunduğu şantiyelerde 3 vardiya halinde binlerce çalışan toplu halde çalışmak zorunda kalacak. Üstelik bu özel inşaatlara yönetmelikte yer alan; yol, okul ya da hastane inşaatı gibi yerlere tanınan “kamu yararı” ilkesi işletilerek söz konusu izinler verildi.

Dünyayı saran ve Türkiye’de de etkisini göstermeye başlayan Koronavirüs nedeniyle olağanüstü kararlar alındı. 12 yaşından küçük çocuğu olan kadınlara, 60 yaşın üzerindekilere, kronik rahatsızlığı olanlara idari izinler verildi.

Sinema, tiyatro, düğün salonu, kıraathane, kafeterya gibi çok sayıda yerde faaliyetler durduruldu. Camilerde bile toplu ibadetlere ara verildi.
Ama böyle bir dönemde İzmir’de MÇK(Mahalli Çevre Kurulu) tam tersi bir karar aldı.

Kurul; İzmir’de çok sayıda inşaatta 24 saat çalışma izni verdi. Verilen izinlerle; Güzelbahçe, Gaziemir, Karşıyaka, Bornova, Konak ve Bayraklı’da toplam 12 inşaatta 24 saat ya da gece saat 23.00’e kadar faaliyetler devam edecek.

Bu inşaatların bulunduğu şantiyelerde 3 vardiya halinde binlerce çalışan toplu halde çalışmak zorunda kalacak. İzinler kamu yararı gerekçe gösterilerek veriliyor

Yönetmeliklere göre; konut bölgeleri içinde ve yakın çevresinde gerçekleştirilen şantiye faaliyetlerinin akşam ve gece zaman dilimlerinde sürdürülmesi yasak. Çalışma saatleri 07.00-19.00 olarak sınırlandırılmış durumda.

Bu saatler dışında çalışma yapılması yasak Ancak Yönetmelik, kamu yararı gerektiren faaliyetler için zorunlu hallerde bu konuya bir esneklik getiriyor.

Kamu yararı gerektiren; baraj, köprü, tünel, otoyol, şehir içi anayol, toplu konut gibi projeler için Mahalle Çevre Kurulu kararı ile gece çalışma izni veriliyor.

Söz konusu madde açık olarak kamu yararını ifade etmesine ve okul, hastane, yol, köprü gibi zorunlu tesisleri kapsıyor olmasına karşın, Mahalli Çevre Kurulu kararlarında özel inşaat faaliyetleri bu maddeye dayandırılarak kamu yararı olarak değerlendirilip çalışma saatleri 24 saate kadar uzatıldı..

Kaynak-Egeli Gazete

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com