Ana sayfa » Güncel » “HALİLAĞA ALTIN MADENİ, HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN YIKIMA YOL AÇACAKTIR!”

“HALİLAĞA ALTIN MADENİ, HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN YIKIMA YOL AÇACAKTIR!”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Çanakkale Çan’da Cengiz Holding tarafından açılmak istenen ve bunun için sondaj çalışmaları ile ağaç katliamının başladığı Halilağa Altın Madeni projesine tepkiler sürüyor.

İlçe meydanında eylem yapan yöre halkı ve çevre örgütleri, maden projesinden derhal vazgeçilmesini talep etti. Kazdağları’nın dünya kültür mirası olduğunu belirten yurttaşlar, madenci şirketlerin bölgeyi terk etmesini istedi. Basın açıklamasını okuyan Avukat Ümran Aydın, projenin yerleşim yerlerine çok yakın olduğunu ve halk sağlığı açısından tam bir yıkıma yol açacağına dikkat çekti.

Projenin sosyal ve doğal yaşamı biteceğini vurgulayan Aydın, şunları söyledi;

“Maden işletmesi bölgesinde çevre kirliliği yaratan siyanür, arsenik ve cıva gibi toplamda binlerce ton zehirli ağır metal ile Kazdağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları, gen kaynakları, yaban hayatı ve endemik türleri, nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Kazdağları yöresindeki altın işletmeleri doğal ve sosyal yaşamı bitirecek, halkın göç etmesine neden olacaktır. Hiçbir kamu yararının bulunmadığı Halilağa Altın Madeni, daha fazla doğa yıkımına yol açmadan acilen durdurulmalı, bu projeden vazgeçilmelidir..”

Kaynak-Gerçek Gündem

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com