Ana sayfa » Güncel » “HSK SAVCI HAKKINDA HEMEN SORUŞTURMA BAŞLATMALI VE GÖREVDEN ALMALI..”

“HSK SAVCI HAKKINDA HEMEN SORUŞTURMA BAŞLATMALI VE GÖREVDEN ALMALI..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Sevda Erdan Kılıç, “Bir kadın Cumhuriyet Savcısının, tecavüze uğrayan mağdur bir kadın hakkında utanç verici bir söz kullanması” ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin, veteriner hekim Ç.B’ye tecavüz ettiği gerekçesiyle Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığını anımsatan Kılıç, Ç.B’nin, olaydan sonra şikayetçi olmak için savcılığa gittiğini, kadın savcının mağdur kadına, “Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?” dediğini ifade etti.

Sevda Erdan Kılıç, mahkeme heyetinin, Ç.B.’ye, maruz kaldığı cinsel saldırıyı anlattığı sırada; “Mücadele edemedin mi?”, “Kendinde miydin?”, “Yüzüne ya da herhangi bir yerine vuramadın mı?”, “Tam saati hatırlıyor musun?”, “Yardım istemedin mi?”, “Bağırmadın mı?” şeklinde sorular yönelttiğini ifade ederek, “Gerçekten savcının söz konusu sözleri ile mahkeme heyetinin bu soruları sormasını kabul edemeyiz.” dedi.

‘BANA DEĞİL DE NEDEN SANA TECAVÜZ EDİYORLAR?’

16 yıllık avukat olduğunu ve daha önce böyle bir söz söylendiğini duymadığını vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Kılıç, şunları kaydetti:“Günümüzde güvenilmeyen yargının son hali ortada iken, benim güzel ülkemde sonunda bu da oldu. Kadın savcı mağdur kadına, ‘bana değil de niye sana tecavüz ediyorlar?’ dedi.

Bu savcı suçu işleyenin savunma avukatı mıdır, yoksa kamunun adaleti bulmasından sorumlu kişi midir? Adalet kurumu, liyakat yerine sadakatçılarla doldurulunca sonuç bu oluyor maalesef. Savcı olmuş ama insan olamamış, Yere batsın sizin o olmayan adaletiniz.

‘BİR HUKUKÇU, BİR KADIN VE BİR ANNE OLARAK UTANDIM’

Gerçekten artık yargıda olup bitenler çok fazla olmaya başladı. Bu ülkede böyle düşünebilen bir kadın savcı olduğu için bir hukukçu, bir kadın, bir anne, bir insan olarak utandım. Yargı camiası mensubu, avukat olarak, savcının bu sözü söyleyebilmiş olması nedeniyle, adaletin geldiği bu noktadan gerçekten utanç duyuyorum ama kadın savcı utanç duymuyor olmalı ki bu sözü söyleyebiliyor.

Bu noktada benim aklıma şu soru da geliyor? Acaba, bir kadın tecavüze uğradığı zaman “bana niye tecavüz etmediler” diyen savcı, yarın bir gün bir kadın öldürüldüğü zaman da “Beni niye öldürmüyorlar?” der mi? Merak ediyorum gerçekten.”

CHP’li Sevda Erdan Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ülkemizde ve dünyada mağduriyete uğratılmış, adaletsizliğe maruz kalmış, hele hele canı yanmış tek bir kadın kalmayana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye’nin geleceğini kadınlarımızla birlikte inşa edeceğiz.” dediğini, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ise “Her nerede ne şekilde yaşanırsa yaşansın, kadına karşı şiddetle güçlü şekilde mücadele etmek zorundayız. Kadına şiddet konusunda hiçbir toleransımız olamaz.” ifadesini kullandığını belirtti.

‘O SAVCI GÖREVDEN ALINMALIDIR’

Kılıç, Bakan Gül’e, “Sayın Bakan bu lafı söyleyeceğinize, hepimiz adına utanç verici olan o sözü kullanan Cumhuriyet Savcısı hakkında, HSK Başkanı olarak gerekli inceleme yapılması talimatını bir an önce verin. HSK da o savcı hakkında hemen soruşturma başlatmalıdır ve görevden almalıdır. Almalıdır ki bir daha böyle bir sözü, hakim veya savcı başta olmak üzere hiçbir yargı mensubu kullanamasın.” şeklinde seslendi.

‘AKLA ZİYAN BİR CÜMLE’

“Bu kadın savcı, nasıl savcı olunmazın örneğidir.” diyen Sevda Erdan Kılıç, “Memleketin karar merciinde olan kişiler, kötülükte birinci olma peşinde. Başka türlü bir kadın böyle bir cümleyi nasıl kurabilir, nasıl söyleyebilir? Gerçekten anlamak çok zor. Akla ziyan bir cümle.” ifadesini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Kılıç, kadın savcının bu sözlerinin, “O saatte orada ne işi varmış, ne giymiş” sorularını akla getirdiğini ifade ederek, “Hem kadın hem de avukat olarak bu cümleyi kuran Cumhuriyet Savcısını protesto ediyorum.” dedi.

CHP’li Kılıç, “Utanmaz erkek egemen şoven kafa cinsiyet tanımaz. Bu kafa, bu utanmaz bakış açısı kadın hakim de kadın savcı da olabilir. Bu bakış açısı toplumda korundukça kadına şiddet bitmez.” dedi.

Türkiye’de artık neredeyse her gün bir kadın cinayetinin işlendiğini ifade eden Sevda Erdan Kılıç, “Devlet nerede, polis nerede, yürekli hakim ve savcılar nerede? Ne yapıyorlar? Bunca öldürülen kadından haberleri var mı? Varsa neden bir şey yapmıyorlar? Kadın cinayetleri gittikçe artıyor. Neden bir önlem alınmıyor artık. Bu kadınlarımızın katilleri neden cezalarını tam olarak çekmiyorlar.

İlk duruşmada takım elbiseyi giyip hemen tahliye oluyorlar? Aslında kadınlarımız öldürülmüyor, katledilmiyor; geleceğimiz, gençliğimiz öldürülüyor; hayallerimiz, umutlarımız öldürülüyor. Ama ne yapıp edip bunca kadın cinayetini durdurmamız lazım. Aksi takdirde ne bir anne ne bir kız kardeş ne bir kadın ne de bir eş kalacak.” sözlerini kullandı..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com