Ana sayfa » Güncel » VOLKSWAGEN’İN MANİSA FABRİKASI SALLANTIDA!

VOLKSWAGEN’İN MANİSA FABRİKASI SALLANTIDA!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Volkswagen’in (VW), Türkiye’de kurmayı planladığı fabrikayla ilgili kararını en erken Şubat ayında vereceği açıklandı.

DW’nin haberine göre, şirketin Wolfsburg’daki merkezinden kaynaklara dayandırılan haberde, ‘fabrikayla ilgili nihai değerlendirmenin en erken 2020’nin ilk çeyreğinin ortalarından itibaren gündeme geleceği’ kaydedildi.

Şirketin Skoda Superb ve Passat modellerini üretmeyi planladığı fabrika ile ilgili kararının bu yıl Ekim ayında açıklanması bekleniyordu. Ancak Türkiye’nin 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeydoğusundaki terör koridorunu sona erdirmeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle kararın ertelendiği duyuruldu.

Volkswagen’in fabrikanın Manisa’da kurulması yönünde bir karar çıkmaması durumunda, tamamen yeni bir fabrika açmak yerine mevcut fabrikalarından birinde genişlemeye gitmeyi düşündüğü ve bu durumda da Doğu Avrupa ülkelerindeki tesislere şans tanındığı belirtiliyor.

2022’DE ÜRETİME GEÇMESİ BEKLENİYORDU..

VW’nin Ekim ayında kararını ertelemesinin ardından kararın yıl sonuna doğru açıklanması bekleniyordu. Şirket, erteleme sürecinde de Türkiye ile görüşmelerde nihai aşamada oldukları yönünde açıklama yapmıştı.

Volkswagen, 2 Ekim’de Manisa’da 943 milyon 500 bin TL sermayeli ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’ unvanlı şirket kurmuş, şirketin Ticaret Siciline kaydı, kurulacak fabrikayla ilgili ilk adım olarak değerlendirilmişti.

Manisa’da kurulması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık dört bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. 2020 yılı sonunda yapımına başlanması planlanan fabrikanın 2022’de üretime geçmesi bekleniyordu..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com