Ana sayfa » Güncel » “EYT SORUNU MUTLAKA ÇÖZÜLMELİ..”

“EYT SORUNU MUTLAKA ÇÖZÜLMELİ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) yaşadığı sıkıntılarla başalyan Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki talepleri “ekonomiye yapılan bir operasyon” olarak değerlendirmesinin kendilerini şaşırttığını dile getirdi.

Karamollaoğlu, “Her türlü israfa ve yatırıma para bulunurken, vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerini gidermek için kaynak bulunamaması, hakikaten anlaşılır bir durum değil” dedi.

‘DEVLET SÖZLEŞMEYE SADIK KALMADI’

İktidarın EYT konusundaki tavrını, “Devlet, vatandaşı ile yaptığı sözleşmeye sadık kalmadı” diyerek özetleyen Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İşin aslı, bundan ibaret. İnsanlar işe başlıyor; hangi şartlarda emekli olacakları belli. Yalnız, işe devam ederken şartlar değişiyor, emeklilik yaşı uzatılıyor. Yani bir futbol maçında bile maçın ortasında kural değişmez. Dünya’nın hiçbir yerinde böyle bir şeyin olmaması gerekir. Amerika mı bize örnek oldu, biz mi Amerika’ya örnek olduk, onu bilemiyorum. Amerika da yapmış olduğu anlaşmaları sürekli olarak değiştiriyor.”

‘BU İŞ MUTLAKA ÇÖZÜLMELİ’

Bu problemin çözümünün gecikmesinin Türkiye’nin üzerindeki yükü giderek artıracağını belirten Karamollaoğlu, “Çünkü bu iş, mutlaka çözülmeli. Ancak çözümün ille de bir sene içinde halledilmesi diye bir konu olmayabilir. Bunun çözülmesine karar verilir, belli bir süreçte ama bunu uzatmadan bu konu çözülebilir.

Bu da o zaman hükümetin üzerine bütçe büyük bir yük getirmez. Aslında bütçemiz, maşallah o kadar sağlam ki, gelen ne kadar sıkıntı varsa hepsini borçla hallediyor bu hükümet. Bir ilkesi var: ‘Yeter ki borç bul.’ Hangi şartlarda olursa olsun, borç almaktan, mevcut problemlerini çözmek için kesinlikle vazgeçmiyorlar. Ancak bunun ileride getireceği yükü, ‘Eh, biz gittikten sonra bu bizi ilgilendirmez’ gibi bir havanın içine giriyorlar zannediyorum; çünkü makul bir çözüm değil bu çözüm.”

‘ASGARİ ÜCRET YOKSULLUK SINIRINA GÖRE HESAPLANMALI’

Konuşmasında asgari ücret tespit çalışmalarını da değerlendiren Karamollaoğlu, açlık sınırının 2 bin 12 Lira, yoksulluk sınırının da 6 bin 849 Lira olduğunu hatırlattı. Karamollaoğlu, asgari ücretin her dönemde açlık sınırı üzerinden pazarlık konusu edilmesinin kendilerini üzdüğünü ve hayrete düşürdüğünü dile getirdi.

Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Adı üzerinde; açlık sınırı… Açlık sınırında ücret almaya razı olan veya insanları bu noktaya zorlayan bir hükümet, ailelerin geçim derdiyle hiç ilgilenmiyor manâsına gelir. ‘Efendim bu kadar zorluklar içindeyiz. Sıkıntılarımız fazla. Bütçe her zaman açık veriyor. Sürekli borçlanıyoruz.’ Doğru; ama siz, önce kaynak artırabilmek için israftan kurtulmanız gerektiği noktasında bir nosyonunuzun olması icab etmez mi? İsrafı dert edinmeyen bir hükümetin, asgari ücretin biraz yükseltilmesini dert etmesi kadar garabet olmaz. Açlık sınırı… Bu, zannediyorum ki çalışan insana yapılan bir zulümdür; emeğe, emekçiye yapılan bir zulümdür.

Peygamber Efendimiz, ‘İşçinin alın teri kurumadan onu verin’ buyurmuş; ama alın terinin karşılığını elbette sendikalar da devlet de birlikte oturup ne olacağını belirlemelidir. İnsanın alın teri, sadece karnını doyuracak bir ücretle karşılanamaz. Onun diğer ihtiyaçlarını da karşılayacak. Bir adıma ihtiyaç var.”

Sendikaların asgari ücret için yüksek rakamları talep edemeyebileceklerini ifade eden Karamollaoğlu, tarafların söz gelimi 10 yıllık bir süre sonunda asgari ücretin hangi seviyeye geleceğini belirlemeleri tavsiyesinde bulundu..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com