Ana sayfa » Güncel » HEYDAR ALİYEV ALİAĞA’DA ÖZLEM’LE ANILDI..

HEYDAR ALİYEV ALİAĞA’DA ÖZLEM’LE ANILDI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu merhum Cumhurbaşkanı Heydar Aliyev, vefatının 16. yılında Aliağa’da anıldı. Azeri devlet adamı anısına düzenlenen anma programı, Aliağa’da kendi adını taşıyan Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Faruk Kulaksız,  Azerbaycan Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Necibe Nesibova, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Nicat Memmedli, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şemsettin Ünal, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Sıtkı Arı, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ALİAĞA HEYDAR ALİYEV MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MÜDÜRÜ MEHMET SITKI ARI: “İKİ ÜLKENİN DE KADERİ ORTAKTIR”

Saygı duruşu ve ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Aliağa Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Sıtkı Arı yaptı. Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın birbirlerini her platformda koşulsuz desteklediklerini belirten Arı, “İki ülkenin de kaderi ortaktır. Bir millet iki devlet olarak bunların farkındayız. Dünyadaki gelişmeleri analiz ettiğimizde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür’ felsefesiyle; Azerbaycan’ın Ulu Önderi Heydar Aliyev’in bir millet iki devlet felsefesinin ne kadar derin bir vizyon olduğunu ve bizlere ne kadar büyük bir misyon yüklediğini daha iyi anlıyoruz” dedi.

BAYHAN: “İKİ ÜLKE ARASINDA EKONOMİK İLİŞKİLERİN DE GELİŞMESİNİ SAĞLAMIŞTIR”

Heydar Aliyev’in 21.Yüzyıla damgasını vurmuş bir lider olduğunu ifade eden Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, ‘Bir millet iki devlet felsefesiyle Türk Dünyası’nın birlik ve dirliği için çalışmış, bu maksatla ülkemiz ve bütün Türk Dünyası ile iş birliği içerisinde hareket etmiştir. Türkiye’ye karşı duyduğu derin sevgiyi geçmişteki icraatlarında da bariz bir şekilde göstermiştir. Heydar Aliyev iki kardeş ülkenin ilişkilerinin duygusal tarafına ilaveten, ekonomik ilişkilerin de gelişmesi için önemli politikalar üretilmesini sağlamıştır” dedi.  

DOÇ. DR. NECİBE NESİBOVA: “HEYDAR ALİYEV, EĞİTİME DEVLETİN TEMEL İLKELERİNDEN BİRİ OLARAK GÖRMÜŞTÜR..”

Heydar Aliyev’in Azerbaycanlı gençlerin eğitim alabilmelerine özen gösterdiğini vurgulayan Azerbaycan Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Necibe Nesibova, “Heydar Aliyev, eğitime devletin temel ilkelerinden biri olarak görmüştür. Zor zamanlarda ülkenin geleceği için 15 binden fazla öğrencinin yurt dışında eğitim görmesini sağlamıştır. Bu gençler Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Heydar Aliyev’in etrafında toplanmış ve Azerbaycan’ın inşa edilmesine yardımcı olmuşlardır. Bu gençler aynı zamanda Azerbaycan eğitim sisteminin yeniden oluşturulmasına da yardımcı olmuşlardır” dedi.

BÜYÜKELÇİ HAZAR İBRAHİM: “TÜM BU BÜYÜK İŞLERİN KÖKÜ HEYDAR ALİYEV’E UZANMAKTADIR”

Heydar Aliyev’in Türkiye Azerbaycan kardeşliğine her zaman büyük önem verdiğinin altını çizen Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, “TANAP gibi büyük bir projenin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın İlham Aliyev tarafından Edirne’de büyük bir etkinlikle hayata geçirilmiştir. Tüm bu büyük işlerin kökü Heydar Aliyev’e uzanmaktadır” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Heydar Aliyev’in hayatını anlatan video gösterimi barkovizyona yansıtıldı. Şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Program, “Heydar Aliyev’e Özlem” oratoryosu ile son buldu..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com