Ana sayfa » Güncel » ‘NEFRET SUÇU, ASAYİŞ OLAYI DEĞİL..”

‘NEFRET SUÇU, ASAYİŞ OLAYI DEĞİL..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir’in Gaziemir İlçesinde geçtiğimiz günlerde Alevi bir ailenin duvarına çarpı işareti konularak “Defol Alevi” şeklinde bir ifade yazılmış ve konu ülke çapında büyük bir tepki çekmişti.

Gerçekleşen saldırı sonrası aile ile iletişime geçen İzmir Barosu Yönetimi aile bireylerinden Eren Şenal’ı baro binasında ağırlayarak konu hakkında bir basın açıklaması yayınladı.

‘SİYASİLERİN AÇIKLAMALARINI SAMİMİ BULMUYORUZ’

Ziyarette açıklamalarda bulunan İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Deman Güler, saldırının bireysel bir eylemden ziyade uzun süredir sürdürülen ayrımcı bir siyasetin sonucu olduğuna dikkat çekti. Av. Güler açıklamasında “Bugün Aleviler AİHM kararlarına rağmen çocuklarını kendi dini inançları hilafında zorunlu din derslerine sokmak zorunda bırakılıyorlar.

Köylerine rızaları dışında cami yaptırılıyor. Ödedikleri vergiler camilerde kullanılırken cemevlerine ibadethane statüsü verilmiyor. Devlet erkanı cemevlerinden kalkan şehit cenazelerine bile katılmaktan imtina ediyor. Bu anlayış sürdüğü sürece Alevilere yönelik saldırılara şaşırmak mümkün değil. Siyasilerin yaptığı kınama açıklamalarını samimi bulmuyoruz” dedi.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hüseyin Yıldız da Gaziemir’de yaşanan elim olay sonrasında baroyu ziyaret eden Eren Şenal’a geçmiş olsun dileklerini ileterek “Söz konusu saldırı münferit bir olay olarak görülmemelidir.

Daha yakın tarihte Manisa’da da benzeri nefret söylemleri Alevi yurttaşlarımızın duvarlarına yazılmıştı. Gaziemir’de yaşanan olayın faillerinin bulunması için aileye baro olarak her türlü desteği vereceğiz. Alevi toplumu temsilcileri ve Alevi dernekleri ile de hukuki alanda işbirliğine gideceğiz.” dedi.

‘NEFRET SUÇU, ASAYİŞ OLAYI DEĞİL”

İzmir Barosu’nun olaya dair açıklamasında söz konusu olayın ardından yönetim kurulu üyelerinin, saldırıya maruz kalan aile bireyleriyle irtibata geçerek, aileyi İzmir Barosu Merkez Binası’nda ağırladığı belirtilirken şöyle denildi:

“Öncelikle belirtmek isteriz ki, olayın ortaya çıkış nedeni ne olursa olsun, Alevi yurttaşlarımıza yapılan bu gayri ahlaki saldırı açıkça bir nefret suçunun tezahürüdür.

Bugün itibariyle yapılan açıklamalar, olayın bir nefret suçu olduğu gerçeğini görmezden gelip, saldırıyı basit bir asayiş olayına indirgemeye çalışsa da, hala bu tür eylemlere girişilebiliyor olmasında, Alevilere karşı istikrarlı şekilde devam eden ayrımcı politikaların büyük etkisinin olduğu aşikardır.

Gaziemir’de yaşanan saldırı vesilesiyle olayın mağduru olan ailemiz başta olmak üzere, toplumumuzun aydınlık yüzü Alevi yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, söz konusu aşağılık saldırıyı yürekten kınıyoruz..”

Kaynak-İz Gazete

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com