Ana sayfa » Güncel » ÇED TOPLANTISINA ALINMADILAR, ÜSTÜNE BİRDE MAHKEMELİK OLDULAR!

ÇED TOPLANTISINA ALINMADILAR, ÜSTÜNE BİRDE MAHKEMELİK OLDULAR!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santral projesiyle ilgili hazırlanan ÇED için yapılan toplantıya alınmayan ve dışarıda polis müdahalesine maruz kalan yurttaşlara dava açıldı.

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral projesi için Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nin salonunda geçen yıl 6 Şubat tarihinde düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısına alınmayan yurttaşlar, valilik binasına yürümüştü. Valiliğe savcılığa şikâyet dilekçesi vermek isteyen grubun bir bölümü, valilik binasına girmek istemişti. Bunun üzerine polis, cop ve biber gazı ile müdahale etmişti.

POLİS MÜDAHALE ETTİ ÜSTÜNE BİR DE DAVA AÇILDI..

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre bu olaydan bir buçuk yıl sonra Sinop Cumhuriyet Başsavcılığı, polisin hazırladığı olay tutanağında tespit ettiği 17 kişi hakkında ‘2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçu işledikleri gerekçesiyle iddianame hazırladı. İddianameye konu olan olay şöyle anlatıldı:

“6 Şubat 2018 tarihinde saat 9.30’da ilimiz Akliman Mevkinde bulunan Uygulama Otelinde Sinop’ta kurulması planlanan Nükleer Santral Projesi ile ilgili ÇED toplantı yapılmış, bu toplantıyı protesto etmek amacıyla saat 10.40 sıralarında Sakarya Caddesi üzerinde yaklaşık 60 kişi toplanmış, grup Hükümet Konağı yönüne doğru Vali İstifa sloganı atarak yürümeye başlamış, protesto eden topluluk Adliye Sarayı Valilik Binasının bulunduğu yerin önüne geldiğinde Adliye Sarayı önünde tedbir alan polis barikatını zorlayarak Valilik Binasına doğru yürümek istemiş ve gruba engel olunmuş.

Burada bir şahıs gözaltına alınmış, izinsiz yürüyüşe katıldığı tespit edilen şüpheliler ifadelerinde susma hakkını kullanmış, şüphelilerden Hasan Gökoğlu’nun İzmir ilinde olması nedeniyle ifadesi alınmayarak tutanak tanzim edilmiştir. Yürüyüşe katılanlar arasında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’in de olduğu tespit edilmiştir.”

Yargılanmalarına 21 Ocak 2020 tarihinde başlanacak 17 sanıkla ilgili ilk duruşma Sinop 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek..

Kaynak-Gerçek Gündem

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com