Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » EN HIZLI KARA ARACI 540 KM. HIZA ULAŞTI, HEDEF SAATTE 1.600 KM.!

EN HIZLI KARA ARACI 540 KM. HIZA ULAŞTI, HEDEF SAATTE 1.600 KM.!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Dünyanın en hızlı kara aracı olması planlanan Bloodhound LSR’nin hız denemeleri Kalahari Çölü’ndeki Hakskeenpan pistinde gerçekleştiriliyor. Aracın ilk hız testi de buradaki yarış pistinde gerçekleştirildi.

Bloodhound Land Speed Record isimli aracın denemelerde 1600 km/s hıza ulaşması bekleniyor. Şu ana kadar yapılan denemelerde araç, 540km/s hıza ulaşabildi. Araç hedeflenen hıza ulaşamamış olsa bile, ulaştığı hız bu zamana kadar yakaladığı en yüksek değer.

Otomobilin EJ200 jet motoru, test çalıştırması sırasında 12 saniye boyunca çalışarak ısındı ve tam çalışma düzenine geldi. Test sırasında aracı kullanan Andy Green, “Bugün çok başarılı iki tur yaptık. İkinci turda 540km/s hıza ulaştık. Araç 13 saniyede 80km/s hızdan 480 km/s hıza çıktı.

25km/s hızla esen güçlü bir rüzgar vardı. Bu rüzgar otomobilin hız sınırını çok düşürdü. Yine de mutluyuz. Çünkü bu başarılı bir testti. Şimdi daha yüksek hızlara yükselmeye hazırız” açıklamasını yaptı.

Dünyanın en hızlı aracı olması planlanan Bloodhound LSR’nin arkasındaki ekip Kalahari’de gerçekleştirilecek testin iki aşamada gerçekleşmesini planlıyor. Ekibin birinci aşamadaki hedefi 1227.98 km/s olan dünya rekorunu kırmak. Ekip ikinci aşamada ise 1600 km/s hıza ulaşmayı planlıyor..

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com