Ana sayfa » Yerel » ALİAĞA’DA CUMHURİYETİN 96. YILI COŞKUSU..

ALİAĞA’DA CUMHURİYETİN 96. YILI COŞKUSU..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının Türk milletine armağan ettiği Cumhuriyet’in 96. Yıl dönümü Aliağa’da coşkuyla kutlandı.

Aliağalı öğrencilerin kortej yürüyüşü ile başlayan kutlama programında Aliağa Kaymakamı Kazım Tekin makamında tebrikatları kabul etti. Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi önünden bando eşliğinde başlayan korteje binlerce öğrenci katıldı. Ellerinde Türk Bayraklarıyla yürüyen öğrencilere vatandaşlar alkışlarla destek verdi. Kortejin Cumhuriyet Meydanı’na varmasıyla Cumhuriyet coşkusu zirveye ulaştı.

Aliağalı öğrencilerin Cumhuriyet Meydanı’nda açtıkları Cumhuriyet ve Atatürk konulu resim sergisini gezen Aliağa Kaymakamı Kazım Tekin, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tören programı kapsamında alanda toplanan halkı selamladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan okunmasıyla başlayan tören programı Kaymakam Kazım Tekin’in günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmayla devam etti.

ALİAĞA KAYMAKAMI KAZIM TEKİN: “DAHA NİCE YILLAR GURURLA KUTLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhuriyet’in 96.yılını coşkuyla ve sevinçle kutladıklarını belirten Aliağa Kaymakamı Kazım Tekin, “Temelleri sağlam olan, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mücadelenin sonunda kurulan Cumhuriyet’imizi daha nice yıllar gururla kutlamaya devam edeceğiz. Burada olmaktan ve Cumhuriyet Bayramını Aliağa’da kutlamaktan büyük bir onur duyuyorum. 1699 yılında Karlofça’dan başlayan ve 1921 yılında Çal Dağı’nda sona eren, Anadolu insanının dünyada eşi benzeri görülmemiş mücadelesinden sonra devletimizin varlığı Cumhuriyet ile taçlandırıldı. Özellikle Balkan Savaşları’nda, 93 Harbinde, devamında da milli mücadele yıllarında neredeyse ülke nüfusunun yüzde 10’u kadar şehit ve gazi vererek bu Cumhuriyet kuruldu. Dünyanın en değerli toprakları üzerinde kurulan Cumhuriyet en değerli Cumhuriyet’tir” dedi.

ŞİİRLER VE GÖSTERİLER PROGRAMA RENK KATTI..

Kaymakam Kazım Tekin’in konuşmasının ardından Aliağa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Melike Meryem Morkoç, ‘Akdeniz’e Doğru’, Berkant Arzuman ‘Bugün’, İnci Esen ‘Davet’, Kıbrıs Gazisi Doğan Kılıç Atatürk için yazdığı şiirini okudu.

Atatürk’ün Cumhuriyet anısını canlandıran öğrenciler ise izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Helvacı Ortaokulu Zeybek Ekibinin Halk Oyunları gösterisinin ardından okullar tören geçişini gerçekleştirdi. Aliağa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, program esnasında yaptıkları ve Atatürk’ü resmettikleri tabloyu Aliağa Kaymakamı Kazım Tekin’e armağan etti.

Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği (ALDER) tarafından düzenlenen gösteri törene renk katarken program çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören programına; Aliağa Kaymakamı Kazım Tekin, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Salman, İlçe Jandarma Komutanı Rıfkı Kulaksız, İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, askeri erkân, daire amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, STK’lar, şehit yakınları, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com