Ana sayfa » Siyaset » İZMİR İYİ PARTİ DE, KAYYUM GİRİŞİMİ!

İZMİR İYİ PARTİ DE, KAYYUM GİRİŞİMİ!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İyi Parti İzmir İl Başkanlığı ve Ödemiş İlçe Başkanlığı mahkemelik oldu. Ödemiş’te bir partili iki ilçe örgütünden davacı oldu. Davacı gerekçesinde siyasi partiler kanununa atıfta bulunarak: ““Ataması yapılan başkanlar, siyasi partiler kanunun ilgili maddeleri ve parti tüzüğünün 26. madde’ sinde belirtilen atanma  tarihinden itibaren ilçelerde 30 gün , il başkanlıklarında ise 45 gün içinde olağanüstü kongre yapmaları gerekir” ifadelerine yer verildi.

İl ve ilçe başkanlığına kayyım atanması talep edilirken, yazılı olarak açıklama yapıldı.  

Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle;

“İyi Parti Genel Merkez tarafından 18 Ekim 2018 tarihinde ataması yapılan İyi Parti İzmir İl Başkanlığının siyasi partiler kanunun ilgili maddeleri ve parti tüzüğünün 26. Maddesi’nde belirtilen atanma tarihinden itibaren ilçelerde 30 gün, il başkanlıklarında ise 45 gün içinde olağanüstü kongre yapmaları gerektiği belirtilmekte.

Bu süre geçmesine rağmen İzmir İl Başkanlığında da olağanüstü kongre yapılmadığından dolayı Ödemiş Sulh Hukuk Mahkemesi ve İzmir Sulh Hukuk Mahkemesi’ne İzmir İl Başkanlığını olağanüstü kongreye götürmek için kayyım atanması için başvurular yapıldı.

Daha önce Zonguldak, Kütahya, Konya, Aydın, Gaziantep, Manisa, Antalya  gibi bir çok ilçelerde de yapılmayan olağanüstü kongrelerin yapılabilmesi için  kayyım talebi ile açılan davalar gün geçtikçe artıyor.

3 Ağustos 2019 Tarihin de yapılan İyi Parti Olağanüstü Kurultayından sonra ataması yapılan İl ve İlçe Başkanlıklarında da tüzük gereği olağanüstü kongrelerin yapılması beklentisi hakimdi, ancak kanuni sürenin ve tüzükte de açıkça belirtilmesine rağmen İl ve İlçeler de olağanüstü kongreler yapılmayınca Türkiye çapında İyi Parti tabanındaki artan hareketliliğe İzmir ‘de katıldı..” 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com