Ana sayfa » Güncel » İNTERNET’TEN, 50 MİLYON LİRAYA KELEPİR F-16!

İNTERNET’TEN, 50 MİLYON LİRAYA KELEPİR F-16!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-ABD’nin Florida eyaletinde bulunan bir uçak kiralama ve satış firması tarafından 8,5 milyon dolar (yaklaşık 49,5 milyon TL) karşılığında, bir Güney Florida şirketinin Ürdün’den aldığı “tam çalışır durumda” olan F-16 A/B Block 20 tipi bir savaş uçağını satışa çıkardı.

1980 yapımı olan savaş jeti, saatte yaklaşık 2200 km hıza ulaşabilirken, 40 bin feet (yaklaşık 12 km) yüksekliğe de ulaşabiliyor. Bu yaşlı savaşçı, aynı zamanda tek bir depo ile 4.200 kilometreye kadar da yol gidebiliyor.

Satıcı firma, jete uyguladıkları son bakımlardan sonra jetin, en az 8.000 saat daha kullanılabileceğini öne sürüyor. Ayrıca jetin “tam çalışır durumda” olduğunun garantisini de veren JetLease, internet sitesinde satışa sunulan jeti GPS kontrollü silahlar, gece görüşüne uyumlu kasklar ve kullanım kitapçığı gibi pek çok zenginleştirilmiş içerikle birlikte listeliyor.

Bu uçağa sahip olmanın da belirli zorlukları var tabii; örneğin, bu satış anlaşmasını imzalayan her kimse, F-16 gibi bir silah sistemi satın alma ve kullanma konusundaki “Silah Düzenlemelerinde Uluslararası Trafik (ITAR)” kurallarına uymak zorundadır.

F-16 tipi bu savaş jeti, bu işlerde pek de yeni olmayan özel bir uçak kiralama ve satın alma şirketi olan JetLease Palm Beach aracılığıyla satılıyor. The Drive, JetLease Palm Beach’in 2008 ve 2017 yılları arasında NATO ve müttefikleri olan Belçika ve Hollanda’dan onlarca ikinci el F-16 aldığını belirtiyor. The Drive’a göre şirket, bu jetlerin bakımlarını tamamladıktan sonra onları da satışa sunacak..

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com