Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » NASA’YA GÖRE PLÜTON HALA GEZEGEN..

NASA’YA GÖRE PLÜTON HALA GEZEGEN..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-2000’lerden önce doğduysanız muhtemelen Plüton’u gezegen olarak öğrendiniz. Bundan 13 yıl önce Plüton gezegenlikten çıkarılmıştı. Cüce gezegen olarak sınıflandırılan gezegen, o kategoride çok yapı olduğu için gezegenler sıralamasından çıkarılmıştı.

NASA’nın başındaki isim olan Jim Bridenstine’e göre Plüton, yeniden gezegen olarak sınıflandırılmalı. FIRST adlı robot etkinliğinde konuşan Bridenstine, kendi bakış açısına göre Plüton’u hala gezegen olarak gördüğünü söyledi. Hatta bir adım ileri giden Bridenstine, isteyenlerin “NASA yönetimi Plüton’u yeniden gezegen olarak isimlendirdi” diyebileceğini de söyledi.

Plüton, 1930’da keşfedildiğinden itibaren gezegen olarak kabul görmüş ancak biraz garip bir yapısı olduğu da belirtilmişti. Gezegenin yörüngesi normalden çok daha farklı olduğu için uzun süre tartışma konusu olmuştu.

Zamanla Kuiper kuşağındaki cisimleri fark etmeye başlayan araştırmacılar, 2005 yılında Plüton’dan daha büyük olan Eris adlı cismi buldular. Bu noktada Eris’i ve diğer potansiyel yapıları gezegen kabul etmek istemeyen araştırmacılar onun yerine Plüton’un aslında gezegen olmadığına karar verdi.

Son olarak da yeniden belirlenen gezegen kıstaslarına göre, yörüngesini başka gezegenlerden temizleme kıstasına uymayan Plüton, cüce gezegen konumuna düşürüldü. Zira Plüton ile Neptün’ün yörüngeleri kesişiyor..

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com