Ana sayfa » Güncel » “DOĞA, İNSANSIZ DA YAŞAR, AMA İNSAN DOĞASIZ YAŞAYAMAZ..”

“DOĞA, İNSANSIZ DA YAŞAR, AMA İNSAN DOĞASIZ YAŞAYAMAZ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir’in içme suyunu sağlayan Tahtalı Barajı havzasının yakınındaki Değirmendere Mahallesi sınırları içine kurulmak istenen mermer ocağı için  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile firma yetkilileri tarafından düzenlenen halkın katılım toplantısı, mahalle sakinleri tarafından protesto edildi. Eyleme CHP’li vekiller de destek verdi

Tarım ve hayvancılığın yanı sıra seracılıkta ünlenen Menderes’in kırsal mahallelerinden Değirmendere Karaintepe mevkisinde, bir şirket tarafından kurulmak istenen mermer ocağı için çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başlatıldıktan sonra bugün kahvehanede halkın katılım toplantısı düzenlendi.

Aynı zamanda İzmir’in içme suyunu sağlayan Tahtalı Barajı havzasına yakın bölgede kurulması planlanan mermer ocağına karşı çıkan, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan mahalle halkı, ‘Doğa insansız da yaşar, insan doğasız yaşayamaz’, ‘Mermer tozları ile kanser hastalığı saçmayın, damperli kamyonlarla ölüm saçmayın, bizleri açlığa ve göçe zorlamayın’, ‘Ekoloji ekonomiye feda edilmez’ dövizleri taşıdı.

Mahalle sakinlerinden Şerife Ayşe Yenal, “Biz köyümüzün daha güzel olmasını istiyoruz. Doğa harikası, çok güzel bir yer. Burada kazı yapıp, doğamızı mahvedecekler. Ne sera olur ne bahçe. Mahallemiz mahvolur. Tozun içinde kalırız. O nedenle istemiyoruz” dedi.

‘AĞAÇ KESMEMEK İÇİN KÖMÜR YAKIYORUZ’

Pakize Candan da “Arazilerimiz önce baraj yapılmak için alındı. Şimdi de ormanımız, yeşilimiz giderse bizim hayatımız da gider. Bir şeyimiz kalmaz” diye konuştu.

Değirmendere’de yaşayanların geçimlerini seracılıkla sağladığını anlatan Meryem Küt de “Biz ormanlarımız yabana gitmesin, diye kömür yakıyoruz. Ormanımız boşa gitmesin, diye dağdan odun getirmiyoruz. Hayvancılık bitti. Çocuklarımızı, torunlarımızı burada büyütmek istiyoruz. Gelip de rant için ormanlarımızı yakmasınlar” dedi..

Kaynak-DHA

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com