Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » KUYRUKLU YILDIZIN GÜNEŞE ÇARPTIĞI AN, VİDEO’YA KAYDEDİLDİ!

KUYRUKLU YILDIZIN GÜNEŞE ÇARPTIĞI AN, VİDEO’YA KAYDEDİLDİ!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Kuyruklu yıldız, SOHO’nun sensörlerinde 14 Ağustos günü küçük bir parlaklık olarak göründü. Bir gün sonra tarihler 15 Ağustos’u gösterirken kuyruklu yıldız, çekim kuvveti ile Güneş’e çekildi. SOHO tarafından çekilen videoda, kuyruklu yıldızın çarşamba akşamı sol alt köşede olduğunu görebilirsiniz.

SOHO tarafından çekilen videoda, parlamayı azaltmak için opak bir disk tarafından engellenen, Güneş’i yakınlaştıran bir dizi nesne görebilirsiniz. Görünüşe göre Güneş’in tepesinde, kolay fark edilebilen ve parlak olan Venüs var. Görüntüde ayrıca Venüs kadar parlak olmayan Mars’ı da görebilirsiniz. Kuyruklu yıldız ise videoda aniden belirginleşiyor ve çok kolay bir şekilde algılanıyor.

Kuyruklu yıldız, muhtemelen Kreutz Sungrazers olarak bilinen buzlu uzay kayaları ailesini temsil eder. Kreutz Sungrazers, onlar için resmi bir tanımı olmadığı için ilginç bir kuyruklu yıldız grubudur. 1880 ile 1890 yılları arasında Heinrich Kreutz tarafından üzerinde çalışılan kuyruklu yıldız grubu, dev bir antik kuyruklu yıldızın parçalarından türemiş olabilir.

Çoğu Sungrazers kuyruklu yıldızı, Güneş’in yoğun sıcaklığı altında buharlaşacak olsa da bazıları, bu sıcaklıktan etkilenmeyerek sağ kalmaya devam edebiliyor. NASA, “Bir Sungrazer kuyruklu yıldızını tanımlayabilmek için Sungrazer’in Güneş’ten yaklaşık olarak 1.367.942 kilometre uzakta olması gerekiyor” açıklamasında bulundu..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com