Ana sayfa » Güncel » SCHRÖDER TÜRKİYE İÇİN KULİS YAPIYOR, VOLKSWAGEN İZMİR’E GELİYOR..

SCHRÖDER TÜRKİYE İÇİN KULİS YAPIYOR, VOLKSWAGEN İZMİR’E GELİYOR..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Alman otomotiv devi Volkswagen’in, Passat serisinin üretimi için yer arayışı sürerken seçenekler arasında bulunan Türkiye ağır basmaya başladı.İzmir’in üretim merkezi olmasına Alman Hükümeti’nin de, “Türkiye’nin batıyla bağlarını kuvvetlendirecek proje” diyerek sıcak baktığı belirtiliyor.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre; VW’in başındaki isim olan Herbert Diess(60), bir süre önce bizzat AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Ankara’da görüştü. Diess, özellikle Türkiye’nin daha fazla teşvik vermesinin dışında, jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye yönünde karar verme eğiliminde.

Yaklaşık 1 milyar Euro’luk yatırımın 2 bin kişiye iş sahası açması ve ileride SUV modellerinin de bu fabrikada üretilmesi bekleniyor.

Bild Gazetesi, Volkswagen Yönetim Kurulu’nun da benzer yönde düşündüğünü yazdı. Gazeteye göre Yönetim Kurulu’nda, buna gerekçe olarak da, “Türkiye’de binlerce Alman işletmesinin bulunması, nakliyedeki kolaylıklar, 250 binden fazla Türk’ün otomobil endüstrisinde olması, yetişmiş eleman sıkıntısının bulunmaması, mühendislikteki yeterlilik, gelişmişlik düzeyi“ gösterildi.

HÜKÜMET ONAYLADI, SCHRÖDER DEVREDE..

VW’nin başkanının, Erdoğan’la görüşmesiyle ilgili olarak Alman Hükümeti’ni bilgilendirdiği ve stratejik bir karar verme aşamasında, hükümetin de desteğini talep ettiği belirtildi. Alman Hükümeti’nin de, Türkiye’nin NATO üyesi olması ve Batı ile daha fazla entegrasyonu için, İzmir’deki fabrika fikrine sıcak baktığı, Alman basınında yer almaya başladı.

KARAR AY SONUNU BULACAK..

Ayrıca, SPD’li eski Başbakan Gerhard Schröder’in de, Türkiye için kulis yaptığı öne sürülüyor. Tüm bu gelişmelere rağmen VW’den, henüz net bir karar gelmedi. Türkiye ağır basıyor ancak kararın ay sonunu bulması bekleniyor..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com