Ana sayfa » Güncel » GÜMRÜKÇÜ, İLK 100 GÜNÜNÜ ANLATTI..

GÜMRÜKÇÜ, İLK 100 GÜNÜNÜ ANLATTI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Kordon Otel’de ‘Yüzleri gülümseten 100 gün’ sloganıyla düzenlenen toplantıda konuşan Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü, söze buluşmanın neden ilçe dışında bir noktada gerçekleştiğini anlatarak başladı.

İl başkanı adayıyken 1,5 yıl önce basınla buluştuğu salonu tercih ettiğini söyleyen Gümrükçü, “1,5 yıl önce il başkanlığı adaylığım sürecinde önemli bir dönemeci bu salonda bir basın toplantısı ile anlatmıştık. 1,5 yıl önce CHP’nin genç dinamik toplumu heyecanlandıran, bilgisiyle liyakatıyla öne çıkan, değişim temsilcisi olan, örgütle güçlü bağlantısı olan, partinin çizgisini belediyeler eliyle hayata geçirmesi gereken bir kadroyla yola çıkılması gerektiğini ifade etmiştim.

İl başkanlığı seçiminde başarılı olamadık. Sebeplerini biliyorsunuz. Bugün belediye başkanı olarak mutluluğa ve başarıya dönüşen süreci burada paylaşmak istedim. O nedenle Çiğli sınırları için de değil burada düzenledim” dedi.

İZMİR’İN KALBİ ÇİĞLİ’DE ATACAK”
“Değişimi yönetmek kolay değil” diyen Gümrükçü, 5 yıl sonrası için önemli bir iddiada bulundu. Gümrükçü şunları söyledi: İrade ortaya koyduk, kararlı olduk, ekibi düzgün kurduk. Kendin için değil ilçen için hedef koyman lazım. Biz bu iradeyi koyuyoruz. Çalışmalarımız kentin kimliğini vatandaşla birlikte netleştirmek ve geleceğe Çiğli’ye nasıl taşırız hayalini kurmak ve bu hayale uygun belediye organizasyonu yaratmak. Kolay olmuyor. Sancılı oluyor. Bazen birinin ayağına basıyorsunuz ancak biz çok kararlıyız. İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak.

YÜZDE 62, YÜZDE 70’E DAYANMIŞ DURUMDA
Çiğli’de son yerel seçimlerde yüzde 62 ile seçimi aldıklarını hatırlatan Gümrükçü, “Bugün ilçede dolaşırken sohbetlerde gördüğümüz net bir şey var. 62’lik oy oranı 70’e dayanmış durumda. Bunu bir çok arkadaşımız ifade etti. ‘Ben size oy vermedim. Keşke seçim bir daha olsa size oy atsam’ diyenler oldu. Bu tablo belediye başkan yardımcıları müdürler ve personelin ortak disiplin çalışmasından kaynaklanıyor” dedi.

“SOYER İZMİR İÇİN ŞANS”
Gümrükçü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir ve Çiğli için bir şans olduğunu söyledi. Gümrükçü, “ Tunç Soyer’in Büyükşehir başkanı olmasa bize böyle bir çalışmayı ya da çalışmaları yapacak cesareti gücü desteği bulamazdık. Ortak çalışmalara başladık. İzmir’de Soyer’in Büyükşehir başkanı olması İzmir için şans, Çiğli için daha büyük bir şans. Etle tırnak gibiyiz. Sayın Başkan ‘İzmir’de ön sıralardakilere değil arka sıradakilere öncelik vereceği’z dedi. Bizde zaten Çiğli’yi ön sıralara taşımak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

TRAMVAY İÇİN İMZA ÇAĞRISI
Gümrükçü, Karşıyaka Tramvayı’nın Çiğli’ye uzamasını istediklerini söyledi. Gümrükçü, çağrıda bulunarak, “ Çiğli Tramvayı Ankara’da imza da bekliyor. Buca Metrosu’nda olduğu gibi Çiğli Tramvayı için de gerekli imzayı bekliyoruz” dedi.

“ÖRGÜTÜ DİZAYN ETMEK HİÇBİR BELEDİYE BAŞKANINA YARAMADI”
Gümrükçü, parti içine yönelik de önemli mesajlar verdi.

Partisinde güç alan değil partisine güç veren belediye başkanı olmak istediğini söyleyen Gümrükçü, “Geçmişte 20 yıldır gördüm. CHP içinde iki çizgi var. Partiden güç alan bir de partiye güç veren yapı… Biz örgütlü yapının belediyelerden bağımsız olmasının gerektiğini örgütün belediye üzerinde tahakkuk kurmadığı, belediyenin de örgütü düzayn etmediği bir anlayışı temsil ediyoruz.

İl başkan adaylığım dahil siyasi mücadelem bunun hayata geçmesi içindi. Son il başkan adaylığımda da savunduğum çizginin CHP’nin il örgütü düzeyinde vücut bulması içindi… Partili belediye başkanı olarak partiye güç verme sorumluluğunda olmak zorundayım. Belediye başkanı olarak bunu hayta geçirmek sorumluluğundayım.

Delege seçimlerine karışan, ilçe başkanın kim olacağını belirleyen bir başkan olmayacağım. Fikrim sorulduğunda yüzde 62 oy alan bir başkanı olarak söylemek zorunluluğum var. Fikirlerimi örgütle paylaşmak da hakkım. Bunları örgüt dizaynı noktasında değil, daha iyi nasıl yaparız şeklinde olacağından emin olun.

Şu il başkanı olsun, bu delege seçilsin noktasında olmayacağız. CHP içinde adaylar özgürce yarışsın ama arkalarında ideolojik doluluk olsun istiyoruz. Çiğli’de 3 ay da parti içinde tartışma olmadı. Son dönemde haberlere konu olan durum, arkadaşların belediyede yapmadıkları faaliyetlerle ilgiliydi. Bu noktada gözümüz kapalı. Hiç kimseyi doğduğu yere göre, inancına göre değerlendirmiyoruz değerlendirmeyeceğiz.

Biz faydalı belediyecilik anlayışını hayata geçirmek istiyoruz. Personelden tek isteğimiz kanuni haklarını bilerek, emek verip alın teri döküp ücretlerini hak etmeleri. Bunun dışında olan arkadaşlar vardı. Onlar şimdi belediye bünyesinde yoklar. Yaşadığımız veya yaşayacağımız bir tartışma olmayacak parti örgütüyle. Çok ders çıkardım parti içinde…Örgüt dizayn etmek hiçbir belediye başkanına yaramadı” dedi.

“KURUMSAL DÖNÜŞÜMLE İŞE BAŞLADIK”
Gümrükçü, 100 günlük görev süresinde belediye başkanı olarak hayata geçirdikleri projeleri şöyle anlattı;

Adaylık sürecimde ‘dönüşüm’ vizyonu koyacağımızı ifade etmiştim. Önce kurumsal dönüşümle işe başladık. Belediye bürokrasisinde yaş ortalamasını 45’e düşürdük. Kadın müdür sayımızı yüzde yüz arttırdık.

“13 YENİ BİRİM KURDUK”
Eksik olan kurumsallaşmayan yapılar vardı belediye içinde…13 yeni birim kurduk.

Katılımcı demokrasiyi ilçede hayta geçirmeye başladık. Çiğli’nin sorunlarını tespit etmek için vatandaşlarla bir araya gelmek gerektiğini düşündük. Önce muhtar, STK’larla bir araya geldik.

Mahalle toplantıları masamızı sandalyemizi alıyoruz mahalleye gidiyoruz vatandaşı dinliyoruz.

“MAHALLE ÇALIŞTAYLAR DÜZENLEDİK”
26 Mahallede mahalle çalıştayı düzenledik. Bu çalışma mahalle meclislerinin de alt yapısını oluşturuyor. Devamında kent konseyi kurulacak.

‘Erken kalkar yol alır’ diyerek haftanın 2 günü mahalle muhtarıyla birlikte başkan yardımcılarıyla birlikte şafak mesaisi yapıyoruz. Hem vatandaşa merhaba diyoruz hem de yerinde inceleme yapıyoruz.

“MAHALLELERDE SANDIK KURDUK”
Tüm mahallelerde sandık kurduk. Vatandaşın dilek temennilerini topladık. Bu dönem bir ilkti. Bir mahallemizde belediyenin yaptığı merkez var. Zemin katının nasıl kullanılacağı üzerine de oylama yaptık. Sağlık Ocağı yapılması çıktı.Bu uygulamamız 5 yıl devam edecek.

Avrupa Birliği Konseyi Partner Kent başvurusunda bulunduk. Ege’de tek belediyeyiz.

İstanbul’da 21 belediyeyle birlikte ‘sürdürülebilir kentsel gelişim’ protokol imzaladık. İzmir’de 3 belediye var. Büyükşehir, Konak ve Çiğli…

EĞİTİM, KÜLTÜR-SANAT SEFERBERLİĞİ..
Bergama’da büyüdüm. Siyasi hayatımın şekillenmesinde belediyenin etkisi olduğunu uzun yıllar sonra anladım. Yaşadığım iklimi değiştiren şeyin sosyal demokrat belediye olduğunu gördüm. Bergama’da Sefa Taşkın ilçeye sinemayı getirdi şiir tiyatro etkinlikleriyle çevre kampanyalarıyla hayatımıza etki etti. Biz de Çiğli’de eğitim sanat kültür etkinlikleri düzenliyoruz, düzenleyeceğiz gençler aydın olarak Atatürkçü olarak yetişsin.

Sosyal projelerimiz var. Şehit ve engellilere katı atık bedeli indirimi yaptık. El emeği kurslarımız başladı. Belediyemizdeki memurlarla toplu sözleşme imzaladık. Kreşlerimizde eğitim devam ediyor. Ramazan ayında vatandaşlarımızla iftar sofralarında bir araya geldik. Huzurevlerinde ve kendi evlerinde tek yaşayan yaşlı kadınlarımız ile engelli kadınlarımıza kuaför bakım hizmeti veriyoruz.

Çocuklara karne hediyesi dondurma dağıttık. Her gün iki araçla 420 ihtiyaç sahibine ulaşarak sıcak yemeği desteği veriyoruz.Otizmli arkadaşlarımıza satranç kursu açtık. Engelli birimi kurduk. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarına dokunacağız. İbadethanelerimizi düzenli olarak yapıyoruz.

ATATÜRK’ÜN AYAK İZLERİNİ TAKİP EDİYORUZ
Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in önemini özellikle çocuklara aktarmak istiyoruz. Bu kapsamda Atatürk’ün ayak izlerini takip ediyoruz projemiz var. Atatürk’ün İzmir’de gittiği yerleri gezdireceğiz.

Çevresel dönüşüme önem verdik. Homa Dalyanı’nda kıyı temizliği yaptık. 5 yıl içinde Çiğli’yi İzmir’in en temiz ilçesi yapma düşüncemiz var. Homa Dalyanı’nda yaptığımız çevre temizliğini mahallelerde vatandaşlarla birlikte yapma düşüncemiz var. Gediz Belediyeler Birliği’nin kurulması için çalışma fikrimiz var.

Belediyede ‘Pati’li bir gün etkinliği başlattık. Hayvan sevgisini pekiştirmek için belediyede her ay bir gün personel evcil hayvanıyla gün geçirebilecek. Can dostlarımız için bir çok noktaya suluk yerleştirdik. Pati Festivali düzenledik.

SÜREÇTE YAPILACAK ÇALIŞMALAR
Önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmaları da anlatan Gümrükçü şunları söyledi:

İzmir’in nüfusu artacak. 10 yılda 1,5 kat artma potansiyeli var. Aynı potansiyel Çiğli’de de var. Kentin imar sıkıntılarının çözüm hamlesini başlatacağız önümüzdeki aylarda.

Kent sempozyumları düzenleyeceğiz.

Metruk binaları yıkacağız. Barış Festivali düzenleyeceğiz. Hayvan Hakları Beyannamesi imzalayacağız. Toplu sünnet ve toplu nikah çalışmalarımız var. Kent gazetesi çıkaracağız. Karikatür ve mizah dergisi çıkaracağız.

Çocuk sokağı oluşturacağız, çocuk belediyesi kuracağız.

Pati kampüsü kuracağız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com