Ana sayfa » Güncel » BERGAMA BELEDİYESİNDE, İŞÇİYE SENDİKA DEĞİŞTİR BASKISI MAHKEMELİK OLDU!

BERGAMA BELEDİYESİNDE, İŞÇİYE SENDİKA DEĞİŞTİR BASKISI MAHKEMELİK OLDU!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-AKP’li Bergama Belediyesi’nde İnsan Kaynakları Müdürü’nün haftanın ilk gününde “İşçilere baskı ve tehdit” yöntemiyle Genel-İş sendikasından istifa edip, aynı iş kolundaki Hizmet-İş Sendikası’na üye olmaya zorlandığı iddia edildi.

Haftanın ilk iş günü Bergama Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Şerif Topal’ın işçileri birer birer odasına çağırarak baskı yaptığı ve “bu iş bu hafta bitecek, sendika değiştirmeyenler için gereği yapılacak” dediği iddia edildi. Bunun üzerine Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener’in yapılan baskılardan dolayı belediyeye geldiği, konuyla ilgili tartışmalar yaşandığı ve belediyeye sivil polislerin geldiği öğrenildi.

Öte yandan Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener ise Bergama Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Şerif Topal hakkında Bergama Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Avukat İrfan Demirci eşliğinde Bergama Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda ise sanık Şerif Topal’ın Genel-İş Sendikası üyesi bulunan işçileri odasına çağırarak; “Belediye Başkanı Genel-İş sendikasından ayrılmanızı ve Hizmet-İş sendikasına geçmenizi istiyor. Görüyorsunuz etrafta işsizlik var. Ayrıca başkan DİSK ile toplu sözleşme yapmak istemiyor” dediği belirtildi.

Suç durusunda ayrıca; “Bireysel ve kolektif sendikal özgürlükleri ihlal yoluyla Anayasa, STİSK Kanunu, İLO sözleşmeleri emredici hükümlerine ve Türk Ceza Kanununun 118.Maddesine muhalefet eden sanık hakkında görevi kötüye kullanmak, tehdit ve sendikal hakların kullanılmasına engel olmak suçları nedeniyle gerekli kavuşturmanın yapılarak eylemlemeye uyan suçlardan cezalandırılması için kamu davası açılmasını dilerim” denildi.

Ayrıca suç duyurusunda adı geçen Şerif Topal’ın önceki belediye yönetimi tarafından memuriyet ile bağdaşmayan hareketler içerisinde olduğu ve bir süre açığa alındığı belirtildi.

KARAKOLLUK OLDULAR!
Çalışanlarını baskı ile Genel-İş Sendikasından, Hak-İş Sendikasına geçmeye zorladığı iddia edilen Bergama Belediyesi’nde sendikalar karakolluk oldu..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com