Ana sayfa » Güncel » İLK İNCELEME; “PATLAMANIN NEDENİ, TOPRAKLAMA BAĞLANTISI..”

İLK İNCELEME; “PATLAMANIN NEDENİ, TOPRAKLAMA BAĞLANTISI..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Pazartesi günü saat 23.30 sıralarında Petkim’deki 5 numaralı iskeleye yanaşan İtalyan Bandıralı ‘Syn Zania’ gemisinde sıvı hidrokarbon dolumu için bağlantı yapıldığı sırada patlama meydana geldi. Patlamadan sonra ise gemide yangın çıktı.

Yangın, karadan ve denizden yapılan çalışmalarla söndürüldü. Gemi personelinden İtalya vatandaşı Roberto Montegurdia hayatını kaybetti. İzmir Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapılan gemicinin cenazesinin iki ülke arasındaki işlemlerden sonra İtalya’ya gönderileceği açıklandı.

TOPRAKLAMA BAĞLANTISI SORUNU OLDUĞU İFADE EDİLDİ..

Yaralanan 14’ü İtalyan, 1’i Romanya vatandaşı olan gemi personeli ile bir Petkim görevlisi, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Soğutma çalışmaları tamamlanan gemide yapılan ilk incelemede, hidrokarbon dolumu sırasında bağlantılarda yaşanan sorunun patlamaya neden olduğu ifade edildi.

Bunun yanı sıra Aliağa Cumhuriyet Savcılığı’nın da olaya dair araştırmasının sürdüğü bildirildi. Savcılık, patlamanın nedeninin tespiti için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişi raporu sonrası, ihmali olan varsa haklarında dava açılabileceği yönünde bilgi edinildi.

Soğutma çalışmaları sırasındaki görüntülerde, patlama ve yangının, geminin en çok orta bölümüne zarar verdiği görüldü. Geminin gerekli araştırma ve soruşturmalardan sonra onarıma alınacağı ifade edildi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com