Ana sayfa » Güncel » JAPON GAZETESİ YAZDI; “SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DURDURULDU!”

JAPON GAZETESİ YAZDI; “SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DURDURULDU!”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Japon ekonomi gazetesi Nikkei’ye röportaj verdi. Gazete Erdoğan’ın üstü kapalı şekilde Sinop Nükleer Santrali projesinin durdurulduğunu söylediğini iddia etti.

Sinop nükleer enerji santrali projesindeki duruma değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

“ANLAŞMAMIZ İLE UYUMLU OLMAYAN BİR TABLOYLA KARŞILAŞTIK”

“Japon tarafınca hazırlanan fizibilite çalışması raporu ve maliyet analizi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve diğer ilgili kurumlarımız tarafından detaylı olarak incelenmiştir. Hem maliyet hem de proje takvimi açısından ilk anlaşmamız ile uyumlu olmayan bir tabloyla karşılaştık.

Sinop nükleer santralinin istediğimiz gibi ilerlememesi elbette üzücü. Ancak Japonya ile enerji alanındaki iş birliğimizi sadece nükleer enerjiyle sınırlandırmıyoruz. Temiz kömür, yenilenebilir enerji, Ar-Ge çalışmaları, insan kaynakları geliştirme ve ulaştırma projeleri gibi birçok alanda Japonya ile birlikte çalışabileceğimizi düşünüyoruz.

Bu sebepten kurumlarımız arasında, enerji alanındaki ikili ilişkilerimiz için bir yol haritası görevi görecek bir mutabakat anlaşması imzalamayı umuyoruz. Japonya ile enerji konusundaki iş birliğimizi derinleştirmek için tam kararlılığa sahibiz..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com