Ana sayfa » Güncel » Denizciler Kabotaj Bayramı’na hazırlanıyor..

Denizciler Kabotaj Bayramı’na hazırlanıyor..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu kapsamında milli bayram ilan edilen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93’nci yılı, yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Bu yıl Aliağa Liman Başkanlığı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği ve Aliağa Belediyesi’nin ortaklaşa düzenleyecek olduğu 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj bayramı etkinliklerinin hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.

Etkinlikler 1 Temmuz Pazartesi günü sabah saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek olan çelenk töreni ve Deniz Şehitleri anısına denize çelenk bırakılması ile başlayacak.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı münasebetiyle İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek açıklamada bulundu. Şimşek açıklamasında şunları ifade etti:

Ülkemizde, 20 Nisan 1926 Tarihinde TBMM’de kabul edilmiş olan Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir.  

Bu kanunla; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi.

Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz gününü Ülkemizde “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanmaktadır.”

“İHRACAT VE İTHALATIN YÜZDE DOKSANI DENİZ YOLU İLE SAĞLANIYOR”

Dünya ticaretinin yüzde 80’i,  Türkiye’nin ise ithalat ve ihracatının yüzde 90’nın deniz yolu ile sağladığını belirten Şimşek; “Kıtalara ve okyanuslara açılan bir köprü konumundaki ülkemizde denizciliğin önemi oldukça büyük. Denizleri birbirine bağlayan iki önemli suyoluna ve bir iç denize sahip ülkemizin, tarih boyunca stratejik konumu nedeniyle önemini her geçen gün artmaktadır” dedi.

“ÜLKE OLARAK DENİZCİLİKTE DAHA DA İLERİYE GİTMELİYİZ”

Deniz ticaretinin ülke açısından önemine değine Başkan Adem Şimşek şunları dile getirdi: “80 yıllık tarihimizde rekor kıran ihracat mallarımızın zamanında ve düzgün bir şekilde ilerlemesi ve gelişimini sürdürmesi için denizlerimize ve denizciliğimizin daha da gelişmesine ülkemizin ihtiyacı var.

Üç tarafı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip ülkemizin jeopolitik açıdan büyük önem taşıyan konumunu ve zengin potansiyeli ülkemiz denizciliği açısından da en iyi biçimde değerlendirmek gerekmektedir. Ülkemiz deniz taşımacılığını geliştirmek için her türlü avantaja sahip.

Bizler İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi olarak sorumlusu olduğumuz Foça, Aliağa, Dikili ve Ayvalık bölgelerinde denizlerden sağlanan imkânların arttırılması için çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Bu anlamda 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı münasebeti ile sorumluluk sahamız içerisinde yer alan bu bölgelerde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz” dedi.

Denize sırtına dönen değil, denizle yaşayan, denizden ekmeğini çıkaran bir millet yaratmak için ellerinden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceklerini belirten başkan Şimşek; “Denizcilikte istediğimiz seviyelere ulaşmak temennisiyle, tüm denizcilik camiasının ve halkımızın ‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum” dedi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com