Ana sayfa » Güncel » “BÜYÜK BİR GÜVEN KAYBI VAR, AK PARTİ SON KAVŞAKTA..”

“BÜYÜK BİR GÜVEN KAYBI VAR, AK PARTİ SON KAVŞAKTA..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Hükümete yakın Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, bugünkü yazısında seçim sonuçlarını değerlendirdi.

CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun yenilenen İstanbul seçimlerinde 800 binden fazla oy farkıyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olmasına ilişkin Abdurrahman Dilipak, “CHP birçok ilçede açık ara önde. Şimdi herkesin oturup düşünmesi gerek. Aday, kampanya dili, sloganlar, hepsini yeniden düşünmek gerek” dedi.

Abdurrahman Dilipak, “Bu sonuçlar ne anlama geliyor?” sorusunu sorup şöyle devam etti:

“Gayet açık, değişim istiyor. Büyük bir güven kaybı var. Bu iş bu noktaya kadar uzatılmaması gerekiyordu. Bu süreç yanlış yönetildi. Değişime direnenler, AK Parti’nin imajına zarar veren herkesten bunun hesabı sorulmalı.

Daha ilk günden söylemiştim, AK Parti böyle giderse geldiği gibi gider. Belediyelerle geldi, belediyelerle gider. AK Parti son kavşakta. Bu konuyu daha konuşacağız. AK Parti bu uyarılara artık kulak vermeli ve bu sesleri kısanlar partiden uzaklaştırılmalı.

Şimdi herkesi zorlu bir süreç bekliyor. AK Parti için de, CHP için de zor bir süreç olacak bu. İmamoğlu’nun işi çok daha zor.

Bu sonuçlardan çıkarılması gereken dersler belli. ‘Biz nerede yanlış yaptık’ diye sormak gerek.

Şimdi ortamı daha fazla germeden düşünmek gerek. Biraz sükûnet lütfen!”

“BUGÜNE KADAR İNSANLAR KORKULARI İLE HAREKET ETTİLER”
“Bundan sonrası için anahtar milletin elinde. Herkesin aday belirlerken çok daha dikkatli olması gerek” diyen Dilipak şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bugüne kadar insanlar korkuları ile hareket ettiler. İstedikleri adaya değil, karşı adaya karşı oy kullandılar ve bu konuda insanlar zorlanarak oy kullandılar. Bu dönemdeki icraatlar bundan sonraki seçmen iradesi için yol ve yön gösterici olacak.

Kimse bir daha böyle bir seçim dönemi yaşamak istemez. Siyaset sorun çözme sanatıdır, sorun üretme aracı değil. Bunun maliyetinin de bu kadar yüksek olmaması gerek. Toplum çok yüksek bir ekonomik, sosyal, siyasal ve psikolojik bedel ödedi. İnşallah bir daha böyle gerilimli bir seçim yaşamayız.

Ha bu durum herkese ders olsun. Bu iş hemşehricilik ya da birilerinin kadrolaşma, menfaat hesaplarına alet edilmemeli. AK Parti gelinen noktada şimdi kendi içine dönüp, beklenen, ertelenen değişimi bir an evvel gerçekleştirmeli.

Bakın bu sonuç, bir ittifakla sağlandı. Buna dikkat. Siyasette taşlar yerinden oynadı. Dengeler her an değişebilir. Bu anlamda özellikle AK Parti ve CHP içindeki ve dayandıkları ittifak bileşenlerinin kendi içinde ciddi bir kırılma ve değişim gerçekleşebilir.

Bu arada HDP’nin durumu önemli. Öcalan ve Demirtaş’ın, Kandil’in CHP ile ilişkisinin bundan sonraki şekline ilişkin yeni tartışmaları beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Tabii AK Parti’de de yeni bakanlarının belirlenmesinden sonra yeni bir süreç başlatılabilir.. Yani ittifaklar arası hesaplaşma, bundan sonra partilerin kendi iç hesaplaşmalarına dönecek. Bunu bir kenara not edin..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com