Ana sayfa » Güncel » “AKP GÜÇ KAYBEDİYOR, ANCAK BUNUN FARKINDA DEĞİL”

“AKP GÜÇ KAYBEDİYOR, ANCAK BUNUN FARKINDA DEĞİL”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Denizli’nin Honaz ilçesinde yenilenen seçimlerde CHP adayı Yüksel Kepenek10 bin 697 oy ile belediye başkanı seçildi.

3 dönem Honaz’da belediye başkanı olan AKP adayı Turgut Devecioğlu ise 8 bin 359 oyda kaldı. İki isim arasındaki oy farkı 31 Mart seçimlerinde yalnızca bir oydu.

Seçim sonuçlarına yönelik değerlendirmede bulunan veri analizi kuruluşu Polimetre, “Tablonun incelenmesinden CHP adayının 31-Mart-2019 seçiminde aldığı oylara ilaveten, AKP’den binden fazla, SP’den 48 oy aldığı hesaplanmaktadır. Ayrıca BTP, VP ve DP seçmeninin de CHP adayına destek verdikleri anlaşılmaktadır” verisini paylaştı.

T24’ten Hülya Karabağlı’nın haberine göre; Polimetre “Honaz Seçimini 31-Mart’ta 1 oyla kaybeden AKP’nin güç kaybetmekte olduğu bellidir. İlginç olan AKP’nin güç kaybettiğinin farkında olmamasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Polimetre raporunda “Haziran-2019 Honaz Seçimi, 23-Haziran’da yapılacak İstanbul Seçimi açısından önemli ipuçları taşımaktadır” ifadeleri yer aldı. Polimetre’nin kurucusu M.Günal Ölçer “bu sonucun İstanbul seçimlerine uyarlanması halinde aradaki farkın 1 milyonun da üstüne çıkabileceğini hesaplıyoruz” dedi.

Polimetre’nin kurucusu M.Günal Ölçer’un Honaz seçimine ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

AKP 31-Mart-2019 Yerel Seçimlerinde 1 oy farkla kaybettiği HONAZ Belediye Başkanlığı Seçimin bu kez 2,338 oy farkı ile kaybediyor. Oransal olarak bu fark AKP için yüzde 12.2 oy kaybı anlamına gelmektedir.

AKP+MHP Adayının oyu 1,031 azalırken HDP’nin de desteklediği CHP+IYI Adayının oyu 1,306 artıyor. CHP adayının 31-Mart-2019 seçiminde aldığı oylara ilaveten, AKP’den binden fazla, SP’den 48 oy aldığı hesaplanmaktadır. Ayrıca BTP, VP ve DP seçmeninin de CHP adayına destek verdikleri anlaşılmaktadır..

Kaynak-Gerçek Gündem

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com