Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » BALIKLAR, 50 MİLYON YIL ÖNCEDE, BİRLİKTE YÜZÜYORLARMIŞ!

BALIKLAR, 50 MİLYON YIL ÖNCEDE, BİRLİKTE YÜZÜYORLARMIŞ!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Balıklar, kuşlar ve haşaratlar üzerinde çalışan bilim insanları, tüm bu hayvanların iki basit kuralı takip ettiğini buldu: yanındakinin alanını işgal etme ve grubun kalanının hareketlerini taklit et.

Bu tarz davranışların ne zaman evrimleştiği tam olarak bilinmiyor ancak Arizona State University ve Oishi Fossils Gallery of Mizuta Memorial Museum’dan araştırmacıların elde ettiği yeni bulgulara göre, en az 50 milyon yıl öncesine gidiyor.

Araştırmacılar, Japonya’daki Oishi Fossils Gallery of Mizuta Memorial’a yaptıkları ziyaret sırasında içerisindeki fosilleri korumuş bir taş levha fark ettiler. Levha üzerinde çalışmak için izin alan araştırmacılar, 259 adet fosilleşmiş balığın zaten tarihlenmiş olduğunu buldular. Ekip, balıkların, dağ içerisindeki göllerde yaşayan Erismatopterus levatus olduğunu belirledi.

Levhanın içerisindeki balıkların yavru olduğu fark edildi ancak bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar balığın nasıl böyle beraber öldüklerine dair kanıt bulunamadı. Araştırmacılar, bunun bir çökme sonucunda oluşabileceğini düşünüyor. Araştırmacıların asıl dikkatini çeken şey ise balıkların konumuydu. Neredeyse hepsi şu an ki balıklar gibi aynı yönde ve düzende yüzüyordu.

Araştırmacılar, balıkların birlik içerisinde yüzüp yüzmediklerini test etmek için balıkların ölçülerini aldılar ve bir bilgisayar simülasyonu geliştirdiler. 1000 farklı senaryonun gerçekleştirdiği simülasyonların sonucunda, balıkların, tıpkı modern balıklar gibi iki temel kuralara uygun hareket ederek birlik içinde yüzdüğü keşfedildi.

Eosen dönemi sırasında balıkların birlik içerisinde yüzdüğünü bulan araştırmacılar, bunun tıpkı modern balıklarda olduğu gibi yırtıcılar tarafından avlanma ihtimalini düşürmek için yapılan bir savunma mekanizması olduğunu düşünüyor..

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com