Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » FNSS, YERLİ ZIRHLI AMFİBİ ARACI; “ZAHA”YI TANITTI..

FNSS, YERLİ ZIRHLI AMFİBİ ARACI; “ZAHA”YI TANITTI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda gösterimi yapılan yeni Zırhlı Amfibi Hücum Aracı, FNSS üst yöneticisi Nail Kurt’un açıklamalarıyla tanıtıldı. Araçla ilgili açıklamalarda bulunan Kurt, aracın şu anki gelişim sürecini şu şekilde tanımladı:

“Belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde Savunma Sanayii Başkanlığı ve FNSS arasında imzalanan ZAHA projesi kapsamında tasarım ve üretim yapılacak. Bu sözleşme kapsamında 27 adet araç teslim edilecek, bu araçlardan 23’ü personel taşıyıcı, 2 âdeti adet komuta kontrol, 2 adeti de kurtarma aracı. Sözleşme şartları gereği teslimatlar 2021’de başlayacak 2022’de tamamlanacak.”


Havuzlu çıkarma gemilerinde yer alacak olan aracın istekler doğrultusunda 15 deniz mili gibi bir hız kabiliyetine sahip olacağı da bildirildi.

Aracın savuma sanayisi için öneminin de altını çizen Kurt, aracın başka bir projeden uyarlanmış olmadığını belirtti. Bunun yanı ZAHA’nın sıra mayın ve balistik koruması ve personel taşıma kapasitesi sayesinde kara ve deniz hareketlerinde rakiplerinden çok daha üstün bir araç olduğuna da dikkat çekti..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com