19 Mayıs 2019, Pazar

PLATFORM, ASGARİ ÜCRET EN AZ 2.500 LİRA OLSUN DEDİ !

7 Aralık 2018, Cuma 21:11

     


KUZEYEGEHABER-Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, bugün, Asgari ücretin insan onuruna yakışır bir şekilde belirlenmesi ve Çalışanların vergi yükünün hafifletilmesi isteğine yönelik imza topladıktan sonra akşamda yine Demokrasi Meydanında basın açıklaması yaptı.

 

Açıklama öncesinde Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay yaptığı konuşmada ; "Biz insan onuruna yakışan bir ücret istiyoruz. Bu zor koşullarda ayakta kalabilmek, günlük istiyaçlarımızı, sağlık ve eğitim giderlerimizi karşılayabilmek için yani insanca yaşayablecek bir ücret istiyoruz. Bu ülkenin ekonomik gelişiminde üzerimize düşen payı istiyoruz. Dolayısıyla 2019 yılı için belirlenecek olan asgari ücretin bizlerin temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir seviyede olmasını istiyoruz. 

 

"Sadece bunun için değil, emeklilerin rahat bir şekilde yaşayabileceği bir ücret almasını talep ediyoruz. Emeklilik yaşına takılanlarla ilgili haksızlık ve mağduriyetin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bununla ilgili hazırlanan tasarıyı reddeden siyasileri de şiddetle kınıyoruz.

 

Bir diğer konu olarak biz çalışanlar üzerinde uygulanan ağır vergi yükünün azaltılmasını istiyoruz. Gelirinin %44'ünü vergi olarak veren bir tek patron , bir tane sermayedar var mı ?. Biz çalışanların vergi yükünün %15 ile sınırlandırılmasını talep ediyoruz" ifadesinde bulundu.

 

Oktay, 2019 için toplanan asgari ücret tespit komisyonunun asgari ücreti en az 2.500 lira net olarak belirlemesini istedi. Oktay konuşmasının sonunda, 2.500 liranın altında açıklanacak asgari ücreti asla kabul etmeyeceğiz" dedi.

 

Oktay'dan sonra Platform Sözcüsü Sinan Uğur basın açıklamasını okudu. Açıklama da Oktay'ın da ifade ettiği gibi asgari ücretin en az 2.500 lira olarak belirlenmesi talebinde bulunuldu. Basın açıklaması atılan sloganlarla sona erdi.. 
Son Eklenen Haberler