22 Şubat 2019, Cuma

O çamur Gökmen Ulu’nun üzerine yapışmaz…

23 Mayıs 2017, Salı

     


Sinan Kara

Hani “Ölüyü diriyi geçti gözü bize dikti” ( Ben böyle söyleyeyim gerisini siz anlayın ) diye bir deyim vardır, geçtiğimiz Cumartesi gününden bu yana bunun tıpatıp benzerini yaşıyoruz.

 

AKP İktidarı yıllarca besleyip büyüttüğü FETÖ’den hesap vermekten özenle kaçınırken, gözü Atatürkçü, aydın ve onurlu gazetecilik yapanlara dikti. Bunlardan birisi de Sözcü gazetesinden arkadaşımız Gökmen Ulu.
   

Gökmen gazetecilikte ceza değil, ödül gerektiren bir haberin altına imza attı. 15 Temmuz günü günlerce kayıplara karışan Cumhurbaşkanını Marmaris’te buldu ve bunu bir gazetecilik refleksiyle haber yaptı. Diğer gazetecilerin kaçırdığını Gökmen nasıl buldu diye sorabilirsiniz.

 

Öncelikle Gökmen’in yıllarca Marmaris’te gazetecilik yaptığını ve orada herkes tarafından sevilen bir gazeteci olduğunu hatırlatmakta yarar var. Ki ben bile o günlerden tanırım kendisini.
 

 İtiraf etmeliyim ki o haber, biz gazetecilerin kıskandığı ve imrendiği türden bir haberdi. Malumunuzdur ki aynı günün akşamı ülkemizde bir darbe girişimi oldu. Ülkenin yanı sıra, Gökmen’in de en büyük talihsizliği böyle bir haberin o güne denk gelmesi oldu.

 

Ama bu ayrı bir konu çünkü Gökmen’in görevi gazetecilikti ve o gün sorumlu olduğu görevini yerine getirdi. Sadece bununla da kalmadı. Mesela darbenin olduğu saatlerde Cumhurbaşkanının “Halkı sokağa davet eden” açıklamalarını da Türkiye’ye ilk duyuran gazeteci yine Gökmen’dir.
 

 Aradan 10 ay gibi uzun bir zaman geçti. Bir savcının açtığı dosyada Gökmen Ulu’nun ödül verilmesi gereken haberi “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte yardımcı olmak, Cumhurbaşkanının yerini bildirmek” gibi tuhaf bir suçlamaya tabi tutuldu. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta sonu Karşıyaka’da bulunan evinde aramalar yapıldı ve gözaltına alındı.
   

Gözaltı sırasında gün boyu ben de yanında oldum. FETÖ ile ilişkili olup gözaltına alınan bazı gazeteciler gibi başı eğik değil, görevini doğru biçimde yapan bir gazeteciliğin verdiği sorumlulukla başı dimdikti. Çünkü o Çağdaş ve Atatürkçü bir gazeteciydi. FETÖ gibi gerici bir yapılanmayla bırakın anılmasını uzağından bile geçemeyecek isimdi.
   

Gökmen, Sözcü’nün sorumlu müdürü Mediha Olgun ile birlikte halen gözaltında tutuluyor. Bu ülke de ufacıkta olsa Hukuktan bir kırıntı kaldıysa derhal serbest bırakılmaları gerekiyor. Çünkü, eğer Gökmen’in amacı FETÖ’ye Cumhurbaşkanının yerini bildirmek olsaydı, bunu imza attığı haberle değil bir telefonla bile yapabilirdi. O nedenle bu soruşturmanın şaibeli olduğu kadar ve hiçbir inandırıcılığı bulunmamaktadır.
   

Son olarak, Gökmen Ulu’nun İzmir’de yaptığı gazetecilikten de bahsetmeden geçmeyelim. İzmirliler bilir, aylardır Çeşme’de ranta yönelik bir takım iddialar Sözcü gazetesinde yer alıyor. Bu iddiaların ucunda AKP’ye yakınlığıyla bilinen işadamları var. Ve bu haberlerin AKP cenahında ve söz konusu işadamlarında nasıl bir rahatsızlık yarattığını da unutulmayalım derim.
   

Sözün özü;
   

En son aldığım bilgiye göre Gökmen’in gözaltı süresi dolmuş durumda. Bu sürenin uzatılması, yapılan yanlışta ısrar etmek anlamına gelir. Bu ısrar, bir gazetecinin mağduriyetini arttıracağı gibi FETÖ operasyonlarını sulandırmaya da katkı koyar.

 

 Yok illa ki “bu işe bir kulp bulmak istiyoruz” deniliyorsa, o zaman dönüp aynaya bakılmalı. O çamurun yıllarca FETÖ ile can ciğer kuzu sarması olan Yeni Şafak, Sabah, Akit, Akşam, Takvim, Star gibi gazetelere; Cem Küçük, Rasim Ozan Kütahyalı, Abdülkadir Kadir Selvi ve Nagehan Alçı gibi gazetecilerin üzerine yapışma olasılığı yüksektir ama Sözcü gazetesi ve Gökmen Ulu’nun üzerine yapışmayacağının iyi bilinmesi gerekir…
   

Son bir not;
   

Gözaltına alındığı sırada evinin önüne gelip Gökmen’e destek olan CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP’li Vekiller Aytun Çıray, Atilla Sertel, Musa Çam, Tacettin Bayır ile birlikte CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, Seyrek eski Belediye Başkanı Nurgül Uçar, Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven ve CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım'ı buradan kutluyorum. Ayrıca gazeteciler Feyzi Hepşenkal, Murat Attila, Serdar Öztürk, Haluk Işık ve Halil İbrahim Hüner de o gün Gökmen'i yalnız bırakmayan isimlerdi. 

   

Diğer yandan, beş dakikalığına da olsa vakit ayırıp oraya gelmekten kaçınan, başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İlçe Belediye Başkanlarının bu duyarsızlıklarının da şık düşmediğini belirtmek istiyorum…Yazarın Tüm Yazıları
Tunç Soyer’in öteki yüzü… 21 Aralık 2018, Cuma
Kılıçdaroğlu ilkeli davranacak mı ? 7 Aralık 2018, Cuma
Sözünün eri olmayana oyunuzu verir misiniz ? 28 Kasım 2018, Çarşamba
CHP’de Başkanlık için muhtemel adaylar… (7) 14 Eylül 2018, Cuma
CHP’de adaylar tabana sorulmalı… 16 Temmuz 2018, Pazartesi
CHP’de çok çalışanın yeri yok… 11 Temmuz 2018, Çarşamba
CHP’de hedef yerel seçimler olmalı… 28 Haziran 2018, Perşembe
CHP’nin, İzmir’de intihar listesi… 21 Mayıs 2018, Pazartesi
Amaç, CHP’li Belediyelere el koymak mı ? 19 Ocak 2018, Cuma
CHP bu ayıbı taşıyamaz… 19 Aralık 2017, Salı
İzmir’de dayatma olursa, CHP kaybeder… 25 Kasım 2017, Cumartesi
Kılıçdaroğlu’nun İzmir planı… 26 Ekim 2017, Perşembe
Sarı Öküzü Verecek miyiz ? 14 Ağustos 2017, Pazartesi
CHP’de Lider değil ama kadrolar değişmeli… 5 Ağustos 2017, Cumartesi
Tamam mı, devam mı ? 28 Temmuz 2017, Cuma
Bu kaçışın bir sonu olmalı… 23 Temmuz 2017, Pazar
Hak, Hukuk, Adalet ! 10 Temmuz 2017, Pazartesi
Suç işliyorsunuz… 6 Haziran 2017, Salı
O çamur Gökmen Ulu’nun üzerine yapışmaz… 23 Mayıs 2017, Salı
CHP’de Genel Sekreter var mı ? 29 Nisan 2017, Cumartesi
Vasfi bey'in yeni vasfı… 25 Nisan 2017, Salı
Selim Yaşar’ın hazımsızlığı… 19 Nisan 2017, Çarşamba
CHP’de artık değişim olmalı… 17 Nisan 2017, Pazartesi
Bu son şansımız… 1 Nisan 2017, Cumartesi
16 Nisan’da ülkenin kaderi oylanacak… 11 Mart 2017, Cumartesi
Bu nasıl bir sorumsuzluk ?... 5 Mart 2017, Pazar
Referandumda, İzmir % 75’i zorlar… 22 Şubat 2017, Çarşamba
CHP bu anlayıştan derhal kurtulmalı… 5 Şubat 2017, Pazar
Kocaoğlu yoksa 'EVET' mi diyecek ? 27 Ocak 2017, Cuma
Koyun can derdinde, kasap et derdinde… 24 Ocak 2017, Salı
Bu Nasıl İş Arkadaş ! 14 Ocak 2017, Cumartesi
Gazeteciler Mapushanesi isteriz... 31 Aralık 2016, Cumartesi
Kocaoğlu artık bu gerçeği görmeli… 23 Aralık 2016, Cuma