19 Mayıs 2019, Pazar

Amaç, CHP’li Belediyelere el koymak mı ?

19 Ocak 2018, Cuma

     


Sinan Kara

AKP Hükümetinin önce kendi Belediye Başkanlarını “bırakın çekilin” diyerek zorla istifa ettirmesinin ardından “Sıra da CHP’li Belediyeler mi var?” başlıklı bir yazı kaleme almıştım.

 

Bir süre sonra CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve ardından yine CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar görevlerinden alındılar. AKP’li Belediye Başkanlarına sadece “çekilin” demekle yetinen AKP, görevden aldıkları kendi Belediye Başkanlarını hiçbir gerekçe göstermeden, Bakanlık soruşturması veya yargıdan muaf tutarak bu yöntemi izlemişti.
   

Ancak gelin görün ki Muhalefetteki Belediye Başkanlarının üzerinde ise her türlü yetkiyi kullanmayı da ihmal etmediler, etmiyorlar. Güneydoğu Bölgesinde neredeyse HDP’li Belediye Başkanı bırakmayan AKP Hükümeti, son zamanlarda hedefine CHP’li Belediyeleri almış durumda. Bunun en yaygın uygulaması İzmir’de olacak gibi.

 

   

Edindiğim bilgilere göre İçişleri Bakanlığı talimatı ile İzmir’de 3 Belediye hakkında önce rapor yazıldığı, devamında inceleme ve ön inceleme yapılıp soruşturma aşamasına geçildiği, 9 Belediye ile ilgili olarak ise talimat verildiği ve her an inceleme başlatılacağı konuşuluyor.
 

 İddialar aynen şu şekilde.
   

MHP’li Aliağa ve CHP’li Karabağlar ve Karşıyaka Belediyesi için (Valilik tarafından atanan muhakkikler (soruşturmacılar) vasıtasıyla, 4438 Sayılı Yasa hükümlerinde aykırı olarak, inceleme yaptırılıp ve ilgili Yasa’da yer almayan, “Araştırma Raporu”düzenlenip, incelenen ve ön inceleme izni alınması için, Raporların Bakanlığa gönderildiği) ön inceleme yapıldığı ve soruşturma aşamasına geçildiği belirtiliyor. Bu arada, Aliağa Belediyesi ile ilgili daha önce alınmış iki soruşturma izni varken, bu yeni ön inceleme sonrası bir soruşturma izni daha alındığı iddia ediliyor.

   

Öte yandan talimat gereği inceleme için harekete geçildiği belirtilen diğer Belediyeler içerisinde; AKP’li Kemalpaşa Belediyesi ve CHP’li Bayraklı, Balçova, Çeşme, Dikili, Güzelbahçe, Konak ve Urla Belediyelerinin de olduğu ifade ediliyor. Dikili Belediyesinde ise ön incelemenin tamamlandığı ve soruşturma aşamasına gelindiği kaydediliyor.
   

Peki, suçlamalar nedir ?
   

Bir çok Belediyede incelemeye gerekçe olarak İmar ve İhale yasalarının ihlali gösteriliyor. Bazılarında bu ihlallerle ilgili somut bilgiye ulaşıldığı belirtiliyor. Akabinde Yolsuzluk iddiaları üzerinde duruluyor. Bu yöntem içerisinde Başkanların mal varlıklarının araştırıldığı, içlerinde bazılarının görevden alınabileceği ihtimalinin de olacağı, ayrıca bu iddialar arasında yer alıyor. Bir başka ayrıntı da bu soruşturmalar içerisine, Belediye Meclisi Üyeleri ve çok sayıda partililerin de dâhil edildiği yönünde.
   

Burada önemli bir noktaya da ayrıca dikkat çekmek gerekir. Yürütülen inceleme, ön inceleme ve soruşturmaların hukuki olup olmadığı. Bakanlık talimatının 3628 ( Rüşvet ve Yolsuzluk) sayılı yasa kapsamına girdiği, bu yasa gereği önce Savcılık izni alınması ancak bu iznin alınmadığı da ( 4438 Sayılı Yasa hükümlerine, bir başka ifadeyle usul hükümlerine uyulmadan yapılan bu inceleme- araştırma çalışmalarında, 3628 Sayılı Yasada istenilen emarelerin de araştırıldığı ) iddialar arasında.
   

AKP Hükümetinin kendi Belediyesi olan Kemalpaşa Belediyesinin de bu kapsam içerisinde olması, ilk bakışta şaşırtabilir ama önceki yıl buraya FETÖ operasyonu yapıldığını da ayrıca bir yere not düşmek gerekir.
   

Bunlarla sınırlı kalınacak mı?
   

Aldığım bilgiler kalınmayacağı yönünde. Yine Bakanlık talimatı gereği, içlerinde diğer İllerdeki CHP’li Belediyeler olmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin de olduğu, tüm CHP’li Belediyelerin üzerine gidileceği.
   

Özetle AKP’nin yine o bildik, klasikleşen operasyonları devreye girmişe benziyor. Ayrıca; Süreç sinsice, yasa hükümlerine aykırı yönetiliyor. Şu ana kadar yapılan araştırma- inceleme süreci, kanunda olmadığı için bir süreye de tabi olmadığından istediği zaman devreye sokmak amacıyla- şartlar olgunlaştırıldığında sürecin, inceleme ve ön incelemeye dönüştürülüp gerekli tasarruflarda bulunulacağına dair bir yöntem burada söz konusu.
 

 Sözün özü...
   

Sağlam bir kaynaktan edindiğim bu iddialar umarım ki yanlış çıkar. Ama doğru çıkarsa, bunun partizanlık gözetilmeden hukuksal zemine uygun biçimde yapılması gerekir.
   

Hangi partinin Belediyesi olursa olsun, elbette suç işleyen hesabını da sonuna kadar vermeli ama dediğim gibi bu işler yasaların arkasından dolanarak yapılırsa, geçmişte olduğu gibi yine geri teper. Çünkü bu daha önce İzmir’de denendi ve tutmadı. Aksi halde özellikle İzmir’de ve EGE’de kaybeden yine AKP olur. Benden söylemesi… Yazarın Tüm Yazıları
Tahir Şahin’in 2. Çiftliği; Menemen Belediyespor… 18 Nisan 2019, Perşembe
Tunç Soyer’in öteki yüzü… 21 Aralık 2018, Cuma
Kılıçdaroğlu ilkeli davranacak mı ? 7 Aralık 2018, Cuma
Sözünün eri olmayana oyunuzu verir misiniz ? 28 Kasım 2018, Çarşamba
CHP’de Başkanlık için muhtemel adaylar… (7) 14 Eylül 2018, Cuma
CHP’de adaylar tabana sorulmalı… 16 Temmuz 2018, Pazartesi
CHP’de çok çalışanın yeri yok… 11 Temmuz 2018, Çarşamba
CHP’de hedef yerel seçimler olmalı… 28 Haziran 2018, Perşembe
CHP’nin, İzmir’de intihar listesi… 21 Mayıs 2018, Pazartesi
Amaç, CHP’li Belediyelere el koymak mı ? 19 Ocak 2018, Cuma
CHP bu ayıbı taşıyamaz… 19 Aralık 2017, Salı
İzmir’de dayatma olursa, CHP kaybeder… 25 Kasım 2017, Cumartesi
Kılıçdaroğlu’nun İzmir planı… 26 Ekim 2017, Perşembe
Sarı Öküzü Verecek miyiz ? 14 Ağustos 2017, Pazartesi
CHP’de Lider değil ama kadrolar değişmeli… 5 Ağustos 2017, Cumartesi
Tamam mı, devam mı ? 28 Temmuz 2017, Cuma
Bu kaçışın bir sonu olmalı… 23 Temmuz 2017, Pazar
Hak, Hukuk, Adalet ! 10 Temmuz 2017, Pazartesi
Suç işliyorsunuz… 6 Haziran 2017, Salı
O çamur Gökmen Ulu’nun üzerine yapışmaz… 23 Mayıs 2017, Salı
CHP’de Genel Sekreter var mı ? 29 Nisan 2017, Cumartesi
Vasfi bey'in yeni vasfı… 25 Nisan 2017, Salı
Selim Yaşar’ın hazımsızlığı… 19 Nisan 2017, Çarşamba
CHP’de artık değişim olmalı… 17 Nisan 2017, Pazartesi
Bu son şansımız… 1 Nisan 2017, Cumartesi
16 Nisan’da ülkenin kaderi oylanacak… 11 Mart 2017, Cumartesi
Bu nasıl bir sorumsuzluk ?... 5 Mart 2017, Pazar
Referandumda, İzmir % 75’i zorlar… 22 Şubat 2017, Çarşamba
CHP bu anlayıştan derhal kurtulmalı… 5 Şubat 2017, Pazar
Kocaoğlu yoksa 'EVET' mi diyecek ? 27 Ocak 2017, Cuma
Koyun can derdinde, kasap et derdinde… 24 Ocak 2017, Salı
Bu Nasıl İş Arkadaş ! 14 Ocak 2017, Cumartesi
Gazeteciler Mapushanesi isteriz... 31 Aralık 2016, Cumartesi
Kocaoğlu artık bu gerçeği görmeli… 23 Aralık 2016, Cuma