23 Mart 2019, Cumartesi

CHP’de Başkanlık için muhtemel adaylar… (7)

14 Eylül 2018, Cuma

     


Sinan Kara

Yerel seçimlere yaklaşık 6 ay gibi bir zaman kaldı. CHP’den aday olabilecek aday adaylarını yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda İzmir’in kuzeyindeki ilçeleri olan Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Bergama ve Kınık ilçelerine yer verdik. 

 

MENEMEN...

 İlk değerlendirmeye Menemen’den başlayalım..    Mevcut Belediye Başkanı Tahir Şahin, koltukta yaklaşık 20 yılını doldurdu. Bu ilçemizde ciddi biçimde değişim isteniyor. Görev süresinde, Şahin’in en çok eleştirildiği yönü ise akrabalarını Menemen Belediyesine doldurması oldu. Bu sayı ciddi rakamlarla ifade ediliyor. Başkan yardımcısından tutun en alt birime kadar rastladığınız birçok çalışanın akrabalık bağlantısını görmek mümkün. Şahin’in bu duruma gerekçe olarak “Güvendiğim için onları çalıştırıyorum” demesi de kamuoyunda büyük tepki görmüştü. Menemen’de ise “Belediye de aile saltanatı kuruluyor” diye birçok kesimden yakınma var. CHP İl Başkanlarının ve Genel Merkezin şimdiye kadar bu olaylara sessiz kalması da ayrıca ciddi biçimde eleştiriliyor.   Şahin’in alternatifi var..   Yıllarca Belediyenin gücüyle ilçe örgütünde de hakimiyet kuran Tahir Şahin’in partiler üstü bir konumda olduğu dile getiriliyordu ama artık durum hiçte öyle değil. Çünkü bu dönem parti içerisinde ciddi rakipleri var.   Menemen de adaylık için Ali Kemal Elitaş, Serdar Aksoy, ve Ömer Güney’in isimleri geçiyor. CHP’nin 18,19 ve 20. dönem Milletvekillerinden Veli Aksoy’un oğlu olan işadamı Serdar Aksoy’un Şahin karşısında en dişli rakip olduğu belirtiliyor. Aksoy’un babadan partili olması, uzun süre partiye emek vermesi, aynı zamanda deneyimli samimi olması ve halka bire bir dokunması, şimdiden ilçede hatırı sayılır biçimde destek bulmuş durumda…   

 

FOÇA..

Foça, Gökhan’dan vazgeçmez..   Kuzeyin en güzel ilçelerinden birisi olan Foça 3. dönemdir Gökhan Demirağ tarafından yönetiliyor. Yönetiliyor dedim çünkü Foça’da çoğunluk, ciddi biçimde memnun Demirağ’dan. Başlığa dikkat ederseniz soy ismi ile değil ismiyle hitap ettim. Çünkü 7’den 70’e Foçalılar da böyle sesleniyor kendisine. En küçük bir sorun olduğunda “Gökhan yetiş!” diye bir yardım talebiyle karşılaşmanız oldukça doğal Foça’da. Buna birkaç kez şahit olmuşluğum ve keşke CHP’nin her ilçe de bir Gökhan’ı olsa demişliğim de vardır.   Özetle Foça’da Gökhan Demirağ, kendisine tanınan imkânlar doğrultusunda her işe yetişmeye çalışan bir belediye başkanı. Foçalılara sunduğu hizmetler, kendi kapasitesinin çok üstünde. Tekrar aday yapılması sürpriz değil, aksine olması gereken bir tercih olur. Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da hem Foça hem de CHP kazanır..   Diğer aday adayları kimler?   İlçe de aday olabilmek için Baran Gezmiş Yıldırım (İlçe başkanı) Günal Biçer, Gürol Türkmentepe, Gökalp Müstecaplıoğlu ve Fatih Gürbüz’ün adı geçiyor.   

 

ALİAĞA..

Aliağa’ya doğru aday bulunmalı..   2014 Yerel seçimlerinde yapılan büyük hatalar sonucu Aliağa MHP’li adaya teslim edilmişti. Bu ilçe de açık biçimde CHP’nin üstünlüğü var ama doğru aday bulunursa. Önceki hatalardan ders çıkarıldığı takdirde, Aliağa’yı önümüzdeki dönem CHP’de görmek çokta sürpriz olmaz.   İlçe de aday adayları arasında Özcan Durmaz (ilçe başkanı), Barış Eroğlu, Erol Güngör ve Ümit Devran’ın ismi geçiyor.   Bilindiği üzere Barış Eroğlu 2014 yılında CHP’nin Aliağa adayı olmuştu. Ama seçimi de kaybetmişti. O kayıptaki en büyük etken, genç ve deneyimsiz olmasıydı. Bir başka etken ise halka bire bir dokunan bir aday profiline sahip olmamasından kaynaklanıyordu. Kaybeden bir adayla tekrar seçime gidilmesi avantaj değil, bence büyük dezavantaj olur..   İlçe de en şanslı isim, mevcut ilçe Başkanı Özcan Durmaz olarak gösteriliyor. Özcan’ın kötü günde partisine fedakarca sahip çıkması ve yıllarca başkanlık yaparak partiyi taşıması, tercih edilmesine büyük bir etken olabilir. Böyle bir etken tabiî ki sürpriz değil, tam aksine hakkaniyetli bir durum oluşturur. Bu anlamda Durmaz’ın aday yapılması, CHP açısından bir kayıp değil önemli bir kazanç olur. Bu vesile ile, Aliağa tekrar eski günlerine dönebilir. Çalışmalarını bildiğim için, şahsen buna inanıyorum..   

 

DİKİLİ..

Dikili bu ayıptan kurtulmalı   Adnan Keskin’in Dikili’ye hediyesi olan mevcut Belediye Başkanı Mustafa Tosun, bana göre deyim yerindeyse CHP’yi İzmir’de ve ülke kamuoyunda rezil eden bir Belediye Başkanıdır. Bu gerçeği sadece ben değil, bütün Dikililer ve CHP’liler de iyi biliyor.   Neden rezil etti?   Birincisi; Halkın malı olan Belediyenin kıymetli bir arsasını ismi cismi belli olmayan özel bir üniversiteye bedava peşkeş çekti. Aynı zamanda bir takım yerlerde yazan, bu gizemli üniversitenin sahibinin ise Atatürk ve İnönü düşmanı olması, yazılarında Atatürk’e, CHP’ye ve değerlerine hakaret etmesi de durumun vahametini gözler önüne seriyor.   İkincisi; Belediye personeli kadınları taciz etti iddiası. Yani bir değil bizim bildiğimiz iki kadın yargıya giderek “Başkan bizi taciz etti” diye şikayette bulundu. Bu durum hem Dikili’de hem de ülke kamuoyunda, kültürel etkinlikleriyle anılan Dikili’yi tacizle anılır bir yer haline getirdi. Maalesef küçük düşürdü.   Üçüncüsü; FETO ile anılan bir Belediye Başkanı oldu. Bu konuda hakkında düzenlenen soruşturmalar var.   Dördüncüsü; İlçe Halkının bunca rezilliği yaşaması bir yana, hizmet açısından da yüzü gülmedi. Neredeyse 7/24 alkollü gezen bir Belediye Başkanı olarak ilçede anılır oldu.   Özetle bu kişi CHP’ye ve hele hele Dikili’ye hiç mi hiç yakışmıyor. Dikili bu ayıptan kurtulmalı ve CHP bu ayıplu durumu temizlemeli. Genel Merkezde de çok sayıda dosyası bulunması da ayrı bir garabet. Umarım aynı hata tekrarlanmaz. Aksi halde unutun gitsin Dikili’yi..   Kimler konuşuluyor?   Şu ana kadar bilinen aday adayları arasında Gökmen Ulu, Adil Kırgöz, İsmail hakkı Şener ve Rıza Gök’ün ismi geçiyor.   Gazeteci Gökmen Ulu’yu sanırım anlatmaya gerek yok. Tüm kamuoyu yeterince yakından biliyor, tanıyor kendisini. Ulu’nun Dikili’ye aday olması bence şık ve yerinde bir tercih olur. Tosun tarafından kaybedilen itibarın geri gelmesine ön ayak olur. Yani Dikili Gökmen Ulu’ya, Gökmen Ulu da Dikili’ye yakışır..   

 

BERGAMA..

Bergama’da başarı var…   Mevcut Belediye Başkanı Mehmet Gönenç oldukça başarılı bir profil çiziyor. Başkanlık koltuğunda 2. dönemini dolduran Gönenç’in bir üçüncü dönem daha aday olması, zarar değil yarar getirir. Ayrıca Bergama’dan CHP’nin seçim kazanmasının da öyle kolay bir iş olmadığını da geçmişte yapılan seçimlerde görmek mümkün.   Diğer aday adayları kimler?   Bergama ilçemizde CHP’nin aday adayları arasında Mehmet Ecevit Canbaz(İlçe başkanı), İdris Yavuzyılmaz, Ayşe Şimşek ve Mert Can Malkoç’un da ismi geçiyor.   

 

KINIK..

Kınık’ta tek şans doğru aday..   Kuzey bölgesinin en sınır noktası olan Kınık, 2014 yerel seçimlerinde CHP’den AKP’ye geçmişti. CHP’nin de çok sayıda seçim kazandığı bu ilçede, doğru aday tercih edilirse tekrar kazanılması sürpriz gibi görünmüyor.   Bu ilçemizde aday adayları arasında Ahmet Özkan, Ferruh Bodur, Mehmet Çetinkaya ve Murat Tosun’un ismi geçiyor..   Yerel seçimlere dair İzmir ve ilçelerindeki mevcut durumu anlatan, yedi bölümlük yazı dizimizin sonuna geldik. Bundan sonra benzer biçimde, güncel gelişmeleri değerlendirmeye devam edeceğim…

 Yazarın Tüm Yazıları
Tunç Soyer’in öteki yüzü… 21 Aralık 2018, Cuma
Kılıçdaroğlu ilkeli davranacak mı ? 7 Aralık 2018, Cuma
Sözünün eri olmayana oyunuzu verir misiniz ? 28 Kasım 2018, Çarşamba
CHP’de Başkanlık için muhtemel adaylar… (7) 14 Eylül 2018, Cuma
CHP’de adaylar tabana sorulmalı… 16 Temmuz 2018, Pazartesi
CHP’de çok çalışanın yeri yok… 11 Temmuz 2018, Çarşamba
CHP’de hedef yerel seçimler olmalı… 28 Haziran 2018, Perşembe
CHP’nin, İzmir’de intihar listesi… 21 Mayıs 2018, Pazartesi
Amaç, CHP’li Belediyelere el koymak mı ? 19 Ocak 2018, Cuma
CHP bu ayıbı taşıyamaz… 19 Aralık 2017, Salı
İzmir’de dayatma olursa, CHP kaybeder… 25 Kasım 2017, Cumartesi
Kılıçdaroğlu’nun İzmir planı… 26 Ekim 2017, Perşembe
Sarı Öküzü Verecek miyiz ? 14 Ağustos 2017, Pazartesi
CHP’de Lider değil ama kadrolar değişmeli… 5 Ağustos 2017, Cumartesi
Tamam mı, devam mı ? 28 Temmuz 2017, Cuma
Bu kaçışın bir sonu olmalı… 23 Temmuz 2017, Pazar
Hak, Hukuk, Adalet ! 10 Temmuz 2017, Pazartesi
Suç işliyorsunuz… 6 Haziran 2017, Salı
O çamur Gökmen Ulu’nun üzerine yapışmaz… 23 Mayıs 2017, Salı
CHP’de Genel Sekreter var mı ? 29 Nisan 2017, Cumartesi
Vasfi bey'in yeni vasfı… 25 Nisan 2017, Salı
Selim Yaşar’ın hazımsızlığı… 19 Nisan 2017, Çarşamba
CHP’de artık değişim olmalı… 17 Nisan 2017, Pazartesi
Bu son şansımız… 1 Nisan 2017, Cumartesi
16 Nisan’da ülkenin kaderi oylanacak… 11 Mart 2017, Cumartesi
Bu nasıl bir sorumsuzluk ?... 5 Mart 2017, Pazar
Referandumda, İzmir % 75’i zorlar… 22 Şubat 2017, Çarşamba
CHP bu anlayıştan derhal kurtulmalı… 5 Şubat 2017, Pazar
Kocaoğlu yoksa 'EVET' mi diyecek ? 27 Ocak 2017, Cuma
Koyun can derdinde, kasap et derdinde… 24 Ocak 2017, Salı
Bu Nasıl İş Arkadaş ! 14 Ocak 2017, Cumartesi
Gazeteciler Mapushanesi isteriz... 31 Aralık 2016, Cumartesi
Kocaoğlu artık bu gerçeği görmeli… 23 Aralık 2016, Cuma