19 Mayıs 2019, Pazar

Hak, Hukuk, Adalet !

10 Temmuz 2017, Pazartesi

     


Sinan Kara

Gazeteci ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü'nün sonlarına doğru geldik. Yürüyüşü takip etmek ve pek tabi ki destek vermek üzere buraya geldim.

 

Neticede her duyarlı gazetecinin veya yurttaşın yapması gereken de buydu.
 

 Yaşanan her ne varsa yerinde tanık oldum. Sakarya’dan İstanbul Maltepe’ye yaklaşık 130 kilometreyi kortej ile birlikte yürüdüm. O an yaşananları inanın kelimelerle ifade etmek kifayetsiz kalır, gerçekten de yaşamak lazım. O nedenle önemli bulduğum notları aldım.
 

 Sakarya’dan başlayıp İstanbul Maltepe’ye kadar tutmuş olduğum önemli notları sizlerle paylaşmak istiyorum.
 

 Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bu yürüyüşün kitlesel açıdan dünyanın en büyük organize yürüyüşlerinden birisi olduğunu belirtmekte fayda var. 70 yaşında bir adam eline “Adalet” pankartını almış, herkes için Adalet diyerek yollara düşmüştü. Ve o adamın arkasına CHP’lisi, MHP’lisi, HDP’lisi partili partisiz on binlerce yurttaş takılmıştı. O yurttaşlar bazen yağmur ve soğuk, bazen de 44 dereceyi bulan sıcağın altında, bir adamın arkasında 450 kilometre yürümüş ve bunun bir başka örneği sanırım dünyada yoktur.
   

Bu yürüyüşte en çok dikkatimi çeken olaylardan birisi, kortejin geçtiği güzergahta bulunan köy, kasaba, ilçe ve şehir halkının Kılıçdaroğlu’na gösterdiği yakın ilgi. Geçtiğimiz yollardan kimi zaman karanfiller atıldı, kimi zaman balkonlardan bayrak ve Atatürk posterleri açıldı ve kimi zaman da o yörede bulunan Anadolu insanı, traktörlerinin üzerine köylülerini doldurup Gandi Kemal’i karşılamaya geldi. Yıllardır özlem duyulan, görülmeye değer ve ruhumuzu okşayan görüntülerdi.
   

Bir önceki yazımda “Adalet yürüyüşü amacına ulaşacak” diye bir yazı kaleme almıştım. Bu görüşümde haklı çıktığımı düşünüyorum.
   Maltepe’de finali yapılan dev miting de milyonların bir araya gelmesi bunun en büyük göstergesidir. Öyle bir miting ki, içeride olanlar kadar dışarıda da devasa kalabalıklar vardı. Bence Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyüğü idi Maltepe Mitingi. Tek eksiğin ses düzeni olduğunu da söylemek gerekir, birçok insan bu ses yetersizliğinden dolayı Kılıçdaroğlu’nu duyamadı.
 

 Bu yürüyüş ve miting de emeği olan veya olmayanları da yazmadan geçmeyelim.
   

Ankara’dan Çankaya ve Yenimahalle Belediyeleri. İstanbul’dan Avcılar, Ataşehir, Maltepe, Kartal, Kadıköy, Beşiktaş, Şişli ve Sarıyer Belediyeleri. İzmir’den Balçova, Menemen ve Konak Belediyeleri. Bursa’dan Nilüfer ve Mudanya Belediyeleri. Antalya Muratbaşa. Adana Seyhan. Mersin Büyükşehir Belediyesi. Edirne Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çanakkale Belediyesi mola yerlerine lojistik destek sağladılar. Katılanların takdirini kazandılar.
   

Türkiye’de CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir ise maalesef sınıfta kaldı. Özellikle Büyükşehir Belediyesi ve Metropol ilçelerin, bu önemli etkinliğe lojistik açıdan hiçbir destek vermemesi eleştirilere neden oldu.
   

Milletvekili performansı...
   Yürüyüşün başlangıcından Miting alanına kadar her anlamda performans gösteren Vekiller; Musa Çam, Tacettin Bayır, Atilla Sertel, Murat Bakan, Kamil Okyay Sındır, Ahmet Akın, Aykut Erdoğdu, Barış Yarkadaş, Özgür Özel, Eren Erdem, Engin Altay, Özcan Purçu, Aytun Çıray, Tuncay Özkan, Ahmet Akın, Ali Yiğit, Mustafa Balbay, İlhan Cihaner, Zeynep Altıok, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bihlun Tamaylıgil, Vecdi Gündoğdu...
   

Başkanların kişisel performansı...
   İzmir’den Abdül Batur (Narlıdere), Levent Piriştina (Buca), Gökhan Demirağ (Foça), Mehmet Ali Çalkaya (Balçova), Hasan Karabağ (Bayraklı), Hüseyin Mutlu Akpınar (Karşıyaka), Tahir Şahin (Menemen), Muhittin Selvitopu (Karabağlar), Sema Pekdaş (Konak). Ankara’dan Alper Taşdelen (Çankaya), Eskişehir Büyükşehir Yılmaz Büyükerşen, İstanbul’dan Altınok Öz (Kartal), Handan Toprak Benli (Avcılar), Ali Kılıç (Maltepe) en çok dikkat çeken isimlerdi.
 

 CHP Kocaeli eski Milletvekili Tahsin Tarhan’dan da bahsetmeden geçmeyelim. Tarhan, otelini (Cuci Otel) tüm partililere ücretsiz olarak açtı ve günlerce hizmet verdi. Bu hareketin birçok insan tarafından takdirle karşılandığını söyleyelim.
 

 Özellikle İzmir CHP’den İlçe Başkanları arasında, Konak İlçe Başkanı M. Şakir Başak’ın da hakkını teslim etmek gerekir. 25 gün boyunca ara vermeden yürüyüp, sadece İzmir’e değil Türkiye’deki tüm örgüt başkanlarına örnek oldu Şakir Başak. Buca CHP eski Büyükşehir Meclis Üyesi Hasan Sağlam’dan Başak’a yol arkadaşlığı yapan isimlerden birisiydi. Sağlam’da ara vermeden 25 gün boyunca yürüdü.  
   

Son olarak, Kocaoğlu ile birlikte CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven’in de başarısız bir sınav verdiğini belirtmek gerekir. Önce İzmir’den Gebze’ye başlatılıp, ancak daha sonra elde kalan yürüyüş organizasyonu başlamadan bitti. Buna rağmen sonrasındaki dağınıklık, parti içerisinde çok eleştirildi...
 

 Acısıyla, tatlısıyla tarihe geçen bir yürüyüş hikayesi ve devasa miting sona erdi. Türkiye “Hak, Hukuk ve Adalet” kavramını ezberine ve yüreklerine kazıdı. Bu bir başlangıçtı, aynı biçimde çok ses getiren eylemlerin geleceğinin ilk adımıydı. Başta bu cesur ve ilkeli kararı alan Sn Kılıçdaroğlu olmak üzere, emeği geçen herkesi bir kez daha yürekten kutluyorum. Hak, Hukuk, Adalet !...      



Yazarın Tüm Yazıları
Tahir Şahin’in 2. Çiftliği; Menemen Belediyespor… 18 Nisan 2019, Perşembe
Tunç Soyer’in öteki yüzü… 21 Aralık 2018, Cuma
Kılıçdaroğlu ilkeli davranacak mı ? 7 Aralık 2018, Cuma
Sözünün eri olmayana oyunuzu verir misiniz ? 28 Kasım 2018, Çarşamba
CHP’de Başkanlık için muhtemel adaylar… (7) 14 Eylül 2018, Cuma
CHP’de adaylar tabana sorulmalı… 16 Temmuz 2018, Pazartesi
CHP’de çok çalışanın yeri yok… 11 Temmuz 2018, Çarşamba
CHP’de hedef yerel seçimler olmalı… 28 Haziran 2018, Perşembe
CHP’nin, İzmir’de intihar listesi… 21 Mayıs 2018, Pazartesi
Amaç, CHP’li Belediyelere el koymak mı ? 19 Ocak 2018, Cuma
CHP bu ayıbı taşıyamaz… 19 Aralık 2017, Salı
İzmir’de dayatma olursa, CHP kaybeder… 25 Kasım 2017, Cumartesi
Kılıçdaroğlu’nun İzmir planı… 26 Ekim 2017, Perşembe
Sarı Öküzü Verecek miyiz ? 14 Ağustos 2017, Pazartesi
CHP’de Lider değil ama kadrolar değişmeli… 5 Ağustos 2017, Cumartesi
Tamam mı, devam mı ? 28 Temmuz 2017, Cuma
Bu kaçışın bir sonu olmalı… 23 Temmuz 2017, Pazar
Hak, Hukuk, Adalet ! 10 Temmuz 2017, Pazartesi
Suç işliyorsunuz… 6 Haziran 2017, Salı
O çamur Gökmen Ulu’nun üzerine yapışmaz… 23 Mayıs 2017, Salı
CHP’de Genel Sekreter var mı ? 29 Nisan 2017, Cumartesi
Vasfi bey'in yeni vasfı… 25 Nisan 2017, Salı
Selim Yaşar’ın hazımsızlığı… 19 Nisan 2017, Çarşamba
CHP’de artık değişim olmalı… 17 Nisan 2017, Pazartesi
Bu son şansımız… 1 Nisan 2017, Cumartesi
16 Nisan’da ülkenin kaderi oylanacak… 11 Mart 2017, Cumartesi
Bu nasıl bir sorumsuzluk ?... 5 Mart 2017, Pazar
Referandumda, İzmir % 75’i zorlar… 22 Şubat 2017, Çarşamba
CHP bu anlayıştan derhal kurtulmalı… 5 Şubat 2017, Pazar
Kocaoğlu yoksa 'EVET' mi diyecek ? 27 Ocak 2017, Cuma
Koyun can derdinde, kasap et derdinde… 24 Ocak 2017, Salı
Bu Nasıl İş Arkadaş ! 14 Ocak 2017, Cumartesi
Gazeteciler Mapushanesi isteriz... 31 Aralık 2016, Cumartesi
Kocaoğlu artık bu gerçeği görmeli… 23 Aralık 2016, Cuma