19 Mayıs 2019, Pazar

Özgüven ve Beceri Kaynağı “Oryantiring”

1 Şubat 2015, Pazar

     


Özgür Güvercin
Oryantiring Antrenörü ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Oryantiring nedir?

İsveççe “orientering” sporu, İngilizce “orienteering” kelimesi aracılığıyla dilimize geçen bir doğa sporudur oryantiring. İlk olarak 1890 ların sonlarına doğru askeri bir antrenman olarak İsveç’te başladığı düşünülür. Ama oryantiringin gerçek doğumunun 1918 yılında Stockholm’de düzenlenen yarış olduğu kabul edilir. Yarışa, çoğu genç, 220 kişi katılmış. Bu yarış ile beraber “oryantiring sporu” için kurallar şekillenmeye başlamış.

Oryantiring, size verilen harita üzerinde işaretli noktaları (hedefleri), haritadaki sembolleri çevrenizle bağdaştırarak bulmayı ve bunu zamana karşı yarışarak yapmayı içeren bir spor dalıdır. Oryantiring strateji oluşturmayı ve hızlı karar vermeyi gerektiren, fiziksel gücün yanı sıra düşünmenin de önemli olduğu bir spordur. Yarışmacı, yönünü pusulasının yanı sıra, haritasındaki işaretler, çevresindeki arazi şekilleri ve nesnelerle bağdaştırarak bulur.

Oryantiring sporunda hızlı koşmaktan daha önemlisi, hızlı düşünmek ve bir noktadan diğerine izlenecek en iyi rotaya karar vermektir. Bu nedenle Oryantiring, “koşarken satranç oynamak” olarak tanımlanır. Avrupa’da çoğunlukla ailenin bütün bireylerinin katılımıyla yapılan bu yarışmalar şenlik alanı gibi cıvıl cıvıldır. Ülkemizde de bu katılımları yavaş yavaş görmeye başlıyoruz.

 

Türkiye’de Oryantiring

Türkiye’de Oryantiring önceleri ordumuzda bir eğitim çalışması iken 2001 yılında örgütlenme çalışmaları başlamış ve 2002 yılında resmiyet kazanmıştır. 2006 yılında kurulan Türkiye Oryantiring Federasyonu ile bağımsız bir spor dalı olabilmiştir.

Oryantiring alanında öncü illerimiz İstanbul, Balıkesir, Ankara ve İzmir gibi illerdir diyebiliriz. Bunu şundan dolayı söylüyorum; en çok yerel yarışma ve antrenman düzenleyen, en çok kulüp ve sporcusu olan, en çok derece elde eden illerimizdir bunlardır. İzmir ilimizi ve Aliağa ilçemizi temsil eden okullarımızdan TED Aliağa Koleji ve Gazi Ortaokulu öncü okullardandır. Geçmiş yıllarda aldığı ferdi ve takım sonuçlarına göre bu bir gerçektir.

Aliağa’mızda bu sporu tanımak isteyenler için TED Aliağa Koleji’nin desteğiyle Zeytinli Park haritası çizilmiş ve her yıl birkaç yerel yarış ve antrenman yapılarak Aliağa’daki öğrencilere bu spor tanıtılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Çamlık Mesire Alanı’nın da haritası çizdirilmiş ve arazi Oryantiringi için başlangıç düzeyinde bir eğitim ve yarışma alanımız daha olmuştur.

 

Bu spor çocuklarımıza ne kazandırır?

- Kendi başına hedef bulmak, arazide dolaşmak ve başarmak, ÖZGÜVENİ

- Harita okumak, mesafe hesaplamak ve doğayı tanımak, FEN, SOSYAL BİLİMLER ve MATEMATİK BİLGİSİNİ

- Koşmak, spor yapmak ve heyecan, BEDEN EĞİTİMİ GELİŞİMİNİ

- Özellikle büyük şehirlerde büyüyen çocukların DOĞAYLA TANIŞMASINI

- Arkadaşlar ve aile ile İLETİŞİMİN GELİŞMESİNİ

- Kısaca oryantiring sporu genç-yaşlı herkese; zihinsel, bilişsel, akademik, sosyal ve sportif anlamda çok şey kazandırır.

 

Detaylı Bilgi İçin: www.oryantiring.org.trYazarın Tüm Yazıları
Özgüven ve Beceri Kaynağı “Oryantiring” 1 Şubat 2015, Pazar