19 Mayıs 2019, Pazar

AY’DA HAYAT VAR MI ?

17 Aralık 2017, Pazar

     


Nuriye ÖZŞAHİN

İçinde yaşadığımız dünyanın yaşanamaz hale gelebileceği korkusu ve bilim insanlarının bitmez merak’ı ile başladı ilk arayışlar belki de.
 

Uzayı derinliklerini yaşam şartlarını öyle çok konuşur ve araştırır oldular ki, sonunda bu dünyanın yakın bir gelecekte öleceğine ya da şöyle demek daha doğru olacak sanırım, dünya yaşanamaz hale geldiğinde…
 

Eh o zaman da önceden önlemler alınmalı ki gidecek bir uzayımız olsun.
 

Başka bir dünya kurabilmek için içinde yaşadığımız dünya denilen gezegeni talan ederek daraltmaya başladık. İnsanların mülk kölesi olmasını sağladılar. Küresel sermayenin akıllı kulları her yandan saldırıya geçip, uyumsuz ve doyumsuz bir insan nesli yetiştirmekle başladılar önce. Kendi komplekslerini saklamak için üstün görünme çabaları, güçlünün maşası, doğanın katili….
 

Köyler boşalıp şehirler betonlaşarak gelişmişlik örneği sanılan yalnızlaşma doğada yaşayan canlıların yiyeceksiz kalmasına kadar ileri gitti. Evet, her şey yepyeni oldu ama ruhsuz ve acımasız bir dünyanın içinde debelenmeye başladık.
 

Bu kadarla yetinilse iyi de, ötekileştirme yalnızlaştırma, düşman milletler, düşman mahalleler, gerçek olmayan kahramanlar, çok büyük güçlerle donatılmış azman insan örnekleri sinemaların perdelerinde bizleri oyaladılar. Yetti mi?
 

Yetmedi, yetmeyecek de, şimdi de “ZOMBİLER” girdi evlerimize düşüncelerimize, çocuklarımızın temiz zihinlerinde gezinmelere.
 

Ama bitmedi daha, vicdanlarımızı alıp sermaye ile takas edenleri, kendi kimliğinden kaçanlar en ufak bir olumsuzlukta ülkelerinden kaçma fırsatı kollayanlar, daha neler’ neler.
 

Toprağın altı mücevher üstü, kararsız insanların yarın endişesi…
 

Ve ” bir varmış bir yokmuş” diye başlayan masallarımız.
 

Hayatın ve insanın kalıcı olmayacağının en iyi sözleriyle başlayan bizim masallarımız. Daima sonunda iyilerin kazandığı masallar.
 

Anka kuşuna binip Kaf dağının ardındaki gerçeği arayan yürekli delikanlılar. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde” diye zamanın nasıl bir elekten geçtiğini, iyi doğru ve cesurların kazanacağını fısıldar kulaklarımıza.
 

Ve bizler yani masallarla büyütülmüş, doğrunun ve adaletin cesur insanlarda bulunduğuna inanalar, başka bir dünya aramak yerine yaşadığımız dünyayı yaşanılır kılmak isteyenler…
 

Kaçmayacağız. Ne Ülkemizi ne de dünyamızı, bizleri “ZOMBİ” yapmak isteyenlere bırakmayacağız. Her şey bu dünyada var, yeter ki inancımızı yitirmeyelim.
 

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ, ALLAHIN KULU ÇOKMUŞ…Yazarın Tüm Yazıları
AY’DA HAYAT VAR MI ? 17 Aralık 2017, Pazar
YARALI MORSALKIM ! 14 Mayıs 2017, Pazar
EVRENİN MATEMATİĞİ ! 7 Nisan 2017, Cuma
ELİF OLDU ! 25 Ocak 2017, Çarşamba
ÖZNE OLMAK ! 1 Aralık 2016, Perşembe
SUDAKİ İZDÜŞÜMÜMÜZ 16 Ekim 2016, Pazar
KUM SAATİ, PAMUK İPLİĞİ ! 15 Ağustos 2016, Pazartesi
MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİYİZ ! 30 Temmuz 2016, Cumartesi
CAN HUZUR'DAN KAÇAR MI ? 3 Haziran 2016, Cuma
TUTUNMAK ! 23 Mayıs 2016, Pazartesi
COĞRAFYALAR KADERİMİZDİR ! 9 Mayıs 2016, Pazartesi
CEHENNEMDEN ÇIKIŞ ! 26 Nisan 2016, Salı
BENİM AVUNTUM İŞTE! 12 Mart 2016, Cumartesi