19 Mayıs 2019, Pazar

CEO BEY'İN SÖZLERİNE NEREMLE GÜLECEĞİMİ BİLEMEDİM!..

22 Haziran 2015, Pazartesi

     


ERDINC SAHIN3

Dünya döndükçe tepemizde durası muhterem ve muhteşem CEO bey hazretleri bir gazeteye verdiği mülakatta “Koç gibi 15 bin lira maaşı bırakıp işçi parçasının bile benden fazla kazandığı bir yere geldim, çünkü emir büyük yerden gelmişti” buyurmuş.
Bununla da kalmamış “fotokopi çeken şefler bile mesai kalıp benim iki katım para kazanıyordu demeyi ihmal etmemiş. Kuruşu kuruşuna 2.412 lira maaş alıyordum. Kıllandım haliyle ulan bu nasıl genel müdürlük elin marabası bile beni katlamış hele getirin de bi görem şu listeyi kaçıncı sıradayım” diye ünlemiş.
Heyhat, 4 bin kişinin çalıştığı kurumda koca genel müdür 992. sırada değilmiymiş meğer.
“Şoförüm bile benden fazla kazanıyordu çünkü işçiydi mesai neyim yapıyordu” demiş.
Oğluna kurdurduğu sıvı yumurta fabrikasıyla memleket’te adeta devrim yapan Unakıtan bakanın çağrısına hayır diyememiş, hele gel şu işin bi ucundan tut deyince özüme başüstüne demek düştü nidek gurban diye sormuş görev aşkıyla yanıp-tutuşan CEO bey cenapları.
Şimdi o bunları demiş emme söylediği rakamlar beni fena halde huylandırdı, hönk-hönk kaşınmaya başladım. Nasıl olur da bir genel müdür 4 bin kişinin çalıştığı bir yerde maaş sıralamasında 992. olabilirdi? Üstüne üstlük “Koç’ta koç gibi 15 bin lira’yı bırakıp da gelmiş”ti. E, boşuna 22.5 sene postal patlatıp pantalon eskitmedik orada hele bir araştırak da bakak doğru mu söyler CEO bey hazretleri deyip sağa-sola telefonlar açıp duruma hakim olmaya çalıştık.
Aldığım cevapları konuyla ilgili haberde verdiğimden sebep, fazlaca ayrıntıya girmeyi gerekli bulmuyorum. Lakin işin içinde bir bit yeniği var gibi geldi bana; çünkü CEO beyin transfer olduğu 2004 senesinde kendisine bağlı muavinler bile 6-8 bin lira ortalama maaş alıyorlarmış. Demek ki kıdemini yeterli bulmayıp muavinlerinin gerisinde maaşla işe başlatmayı uygun görmüşler diye düşünenler olabilir aranızda. İyi de ona üçün bir... pardon üçte biri kadar maaş verecek olsalar neden kafadan genel müdürlüğe getirsinler ki diye düşünmez mi insan, bende aynen öyle yaptım zaten.
CEO bey ya rakamları yanlış hatırlıyordu, ya da yanlış söylüyordu, sebebini ancak kendisi bilir o kadarı beni ırgalamaz zaten. Ancak bunları kalkıp bir gazeteye anlattığı andan sonra her bir kelimesini didik-didik eder ve niyetini anlamaya çalışırım. CEO hazretleri transfer ücreti olarak ne kadar götürdü bu Unakıtan bakanla kendisi ha bir de Allah arasında kalmış şimdiye değin herhal, başka bilenler de varsa ya şimdi konuşsun ya da sonsuza değin sussun.
Bana verilen rakamlar CEO beyin 8 ila 10 bin gayme arasında mayışa imza attıığı her ayın başında. Bir de hani Jestiyon derler; üst düzey yöneticilere yılda bir kez başarısı mukabilinde ve prim mahiyetinde verilen bir para vardır hani, bordroya girmez de el altından verilir.
Onun ne kadar olduğunu CEO bey hazretleri söylemeyi unutmuş nedense, acaba mayıştan eksik kalan kısmı onunla mı tamamladılar diye düşünmekteyim.
O vakitlerde çıkan gazetelere bakıldığında kamu genel müdürlerinin CEO beyin iddia ettiği gibi 2.300 lira civarında maaş aldığı görünüyor ancak onlar 657 sayılı yasaya tabi olan genel müdürler, yani devlet memurları. CEO bey kendisini devlet memuru sanıyor olmalı ki aklında o düzeydeki rakamlar kalmış. CEO bey galiba ufak bir ayrıntıyı unutmuş, onun genel müdürlük yaptığı kurumda 657 sayılı yasaya tabi olan tek bir Allah’ın kulu yoktu ne o tarihte ne ondan önce nede sonra. Herkes işçiydi orada,10. gurupta çalışan marabasından tutun da daire başkanı, genel müdür yardımcısı, hatta genel müdür dahil hepsi işçi statüsündeydi, o yüzden fotokopi şefinin mesaiyle birlikte 4 bin küsür lira maaş aldığı bir ortamda genel müdürün onun yarısı kadar mayışa talim etmesi eşyanın tabiatına aykırıdır.Kendisine yandan ödemeler yapılmıştır, miktarını da ancak kendisi bilir. Bir kere daha düşünürse sözüme gelecektir netekim.
CEO BEYLE BAŞLAMIŞKEN ONUNLA DEVAM EDELİM...
Yapımı devam eden rafinerinin 126 işçisi adına toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlık olduğu için uyuşmazlık zaptı tutuldu geçtiğimiz günlerde. Adamlar aldıkları ücreti düşük buluyor olmalılar ki bu son derece normaldir günümüz şartlarında.
Normal olmayan şeye gelince CEO bey bu elemanların hepsini bir araya toplamış ve esip gürlemiş tabiri caizse.”Aklınızı başınıza alın, sizi buraya ben aldım, kursağınızdan geçen bir lokma ekmek varsa oda benim sayemdedir” anlamına gelen şeyler söylemiş sıpıntır faslı esnasında. Bir kısmı hemşehrisi de olan elemanlarda çıt yok tabi, isterse olsun napar CEO bey sonra adamı? CEO beyi yakından tanıdığım için aslında bu davranışına hiç şaşırmadım zira kendisinin emeğe, insan haklarına ve demokrasiye bakış açısı tam da böyledir. Ekmeğini ben verdim, o sebepten benim dediğimi yapacaksın. Ne verilirse alacak ve hakkına razı olacaksın. Sendika senin neyine, geldiğin yerde sendika mı gördün sanki?.
İşte böyle, CEO cenapları kızacak-öfkelenecek belki bu satırları okuduğunda, kelimesi kelimesine okuduğunu da içim gibi biliyorum. Kendilerine haddim olmayarak şöyle bir tavsiyede bulunmak isterim, bıraksın adamlar ağız tadıyla bir toplu sözleşme imzalasınlar sıkıştırmasın onları, baskı yapmasın. O gençlerin bir kısmı evlenip yuva kuracak sonrada çoluk-çocuğa kavuşacaklar ilahi fıtrat gereği.Paraya ihtiyaçları olacak, o parayı sen vermiyorsun onlara CEO bey. Alın teri döküp kazanıyorlar. Senin onları o işe sokmuş olman ömürleri boyunca üzerlerinde tahakküm kurmanı gerektirmez. Züğürt Ağa filmini biliymisen sen? İzlemediysen benim hatırım için izle bir kez. Bitince de arkana yaslanıp düşün bir süre öylece.Yetmezse azıcık daha düşün ne demek istediğimi anlayacak ve o insanlara hak vereceksin.
Gel sen şu eski marabanı dinle hürmetli-kıymetli CEO bey hazretleri...