22 Şubat 2019, Cuma

HAFRİYAT YA DA HARFİYAT...

23 Nisan 2015, Perşembe

     


Bülent Pınarbaşı
cesotti35@gmail.com

Efendim, sitemizi yakından takip edenler bilir; bir süre önce sayfalarımızda otoyol güzergahına hafriyat dökümü ile ilgili bir haber yapmış, bunun karşılığında da Sayın Belediye Başkanı Serkan Acar’dan kendi kaleminden çıktığını düşünmediğim, çıkmış olsa bile çıktığını düşünmek istemediğim bir üslupla şahsıma sosyal medya üzerinden “ayar” verilmişti…

O “ayar”ın karşılığını dilim döndüğünce ve uygun olduğunu düşündüğüm bir dille vermeye çalıştım. İlgilisi okumuştur, okumayıp merak eden de aşağıda geçmiş yazılar arşivinden bulup merakını giderebilir.

***

Neyse efendim…

Adap ve üslubun nerede, nasıl kullanılacağını kimseye öğretmek haddim değil. Her koyun kendi bacağından asılsın… Zarfı bırakıp mazrufa bakalım biz.

İçindeki hakaret ve karalama kısmını bir tarafa bırakırsak, Sayın Belediye Başkanımız sosyal medyadan paylaştığı o metinde demişti ki Büyükşehir belediyemiz ekteki yazıda belirtilen tüm ilçelerdeki Eski
çöplük alanlarını harfiyat toprağı ile kapatmamızı yazı ile emretmiş ve bizden bölgemizdeki hafriyatların bu alanlara Örtü malzemesi olarak göndermemizi istenmiştir. Bu kapanacak çöplük alanlarının daha sonra yeşillendirileceği şifayi olarak söylemiştir. Bize göre de Büyükşehir Belediyesinin almış olduğu bu karar tüm ilçelerimiz, İzmirimiz ve özellikle benim sorumluluğumdaki Aliağa'mız için doğru bir karardır.
Yıllarca çöplük alanı olarak kullanılmış Aliağamızın sinek sorununun belli bir tetikleyicisi ve doğada açık halde bulunan çöplüğün örtülecek ve yeşillendirilecek olması memnuniyet vericidir.
Bu kapsamda ekteki yazılı emir doğrultusunda Aliağa Belediyesi Zabıta ekiplerimiz kontrolünde usulüne uygun olarak bu alana dökümler yaptırılmaya başlamıştır.”

Başkanlığı öncesinde uzun süre hafriyat işiyle uğraşan bir firmanın ortağı olan sayın Başkan’ın nasıl “hafriyat” yerine harfiyat yazabilmiş olmasına da takılmadan devam edelim…

***

Efendim sözkonusu haberin muhataplarından biri de Büyükşehir Belediyesi olduğu için, bilgilenmeleri ve cevap haklarını kullanabilmeleri için iletilen haber karşılığında son derece nazik bir dille yanıt gönderdiler. Bu yanıtın girizgahında Öncelikle siz değerli hemşehrilerimizin fikir ve görüşlerinin hizmet kalitemizi arttırabilmemiz ve devamlılığını sağlayabilmemiz adına kurumumuz açısından çok değerli olduğunu bildirmek ister, teşekkür ederiz.” diyerek gösterdikleri nezaket için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eder, bu yanıtın gerekli hallerde gerekli kişilere örnek teşkil etmesini dilerim.

Hepsini yazmaya gerek yok. İletilen yanıtın ilgili kısmında deniyor ki “Müdürlüğümüz elemanlarınca 03.04.2015 tarihinde, Aliağa Belediye Başkanlığı'nın bilgisi dahilinde Aliağa Düzensiz Katı Atık Depolama Sahası girişindeki alanda Yenigün İnşaat A.Ş. tarafından Star Rafinerisi İnşaatından çıkan hafriyat toprağının depolandığı fotoğraflanarak tespit edilmiş olup, faaliyetin derhal durdurulmasına yönelik ihtarname düzenlenmiştir. Aliağa Belediyesi sınırlarında yapılan inşaat işlerinden çıkan hafriyat toprağının Aliağa Düzensiz Katı Atık Depolama Sahası'nda sadece örtü malzemesi olarak kullanılması, söz konusu depolama faaliyetinin derhal durdurulması, Star Rafinerisi İnşaatından çıkan hafriyat toprağının Belediyemizce izin verilen hafriyat toprağı depolama sahalarına yönlendirilmesi, yapılan çalışmalar hakkında Belediyemize bilgi verilmesi, aksi takdirde yasal işleme başlanacağı hususu 06.04.2015 tarihli ve 520 sayılı yazımız ile Aliağa Belediye Başkanlığı'na bildirilmiştir. Aynı yazı bilgi amaçlı olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne de bildirilmiştir.

***

Bu yanıttan da anlıyoruz ki, Sayın Serkan Acar’ın bana ayar verdiği mesajı yayınladığı gün, yani 3 Nisan tarihinde bu durumun gayriyasallığı Aliağa Belediyesine bilgisi dahilinde firmaya çekilen ihtarname ile sabitlenmiş.

Ancak buna rağmen, Sayın Acar “Aliağa Belediyesi zabıta ekipleri kontrolünde, usulüne uygun” döküm yaptırıldığını yazmıştır.

Arkasından aynı metinde sarfettiği “iftira, yanıltma, olayları çarpıtma karekterine sahip
fitneciler bunu harfiyat işiymiş, burada bir rant varmış, Serkan Acar verdiği sözde duramazmış gibi algı yönetmeye çalışmaktadırlar. Her zaman dediğim gibi Allah öyle Büyük ki her iftiranızın işte böyle altında kalacaksınız.” sözleri karşılığında şimdi kim, hangi iftiranın altında kalmış oldu sayın okur?..

***

Bizi “rant çevrelerinin sponsorluğunda” haber yapmakla suçlayan o talihsiz mesajla acaba hangi “rant çevreleri” korunmaya çalışıldı ki,  İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı İnşaat Atıkları Şube Müdürlüğü tarafından bilgi verilip uyarı yapılmasına rağmen aynı gün bu açıklama sosyal medyada paylaşıldı diye sormak da bizim hakkımız değil mi?

Evet, elbette bilgi kaynaklarımız var ve bunları Aliağa halkının hakkını aramak için, daha detaylı haber yapabilmek için kullanıyoruz. Sadece tek bir kişi, kurum ya da kuruluşu hedef alarak değil, Aliağa’nın geleceğine ipotek koymaya kalkan kim olursa olsun aynı tavrı sürdüreceğiz. Bu konuda da Allah’tan başka kimseden korkumuz, kimseye gebeliğimiz yoktur, olmayacaktır.

Sayın Acar’ın “ayar” mesajının sonunda dediği gibi…

Takdir kamuoyunun, hüküm Allah’ındır!..

 Yazarın Tüm Yazıları
"DİK DURUŞ" MESELESİ... 6 Ocak 2016, Çarşamba
'EKİP'İN MİLLETİ... 26 Aralık 2015, Cumartesi
Deveye demişler... 18 Aralık 2015, Cuma
BİR ADAM VARDI... 18 Aralık 2015, Cuma
CHP İZMİR'E ALİ KOÇ GEREK... 15 Aralık 2015, Salı
Sayın Emine Ülker Tarhan 10 Aralık 2015, Perşembe
BENDEN DEĞİLSEN HAK EDİYORSUN!.. 2 Aralık 2015, Çarşamba
"BARIŞ" ŞİMDİ SADECE BİR ŞARKI NAKARATI... 21 Kasım 2015, Cumartesi
SÖZ DEĞİL, İNSANLIK BİTTİ... 14 Kasım 2015, Cumartesi
Bildiniz mi?.. 6 Kasım 2015, Cuma
VURUN BAHÇELİ'YE... 4 Kasım 2015, Çarşamba
SEÇİM SONRASI İLK YAZI... 2 Kasım 2015, Pazartesi
SON SEÇİM YAZISI 31 Ekim 2015, Cumartesi
Keser döner, sap döner... 29 Ekim 2015, Perşembe
"Metin" ve müsterih olunuz... 8 Ekim 2015, Perşembe
MÜZE 3 Ekim 2015, Cumartesi
PADİŞAHIM ÇOK YAŞA!.. 22 Eylül 2015, Salı
Biz bu filmi 80 İhtilali’nde de görmemiş miydik?.. 15 Eylül 2015, Salı
Vatan 3 Eylül 2015, Perşembe
GERÇEKTEN BU DÜZENDEN ŞİKAYETÇİ MİSİNİZ?.. 31 Ağustos 2015, Pazartesi
“Sağlık Ocağı gibi hastane" Aliağa’nın kaderi olmasın... 13 Ağustos 2015, Perşembe
Ya hamama girmeyeceksin, ya terlemeyi göze alacaksın... 3 Ağustos 2015, Pazartesi
“Vatan” mı, “yatan” mı?.. 23 Temmuz 2015, Perşembe
Bir bu yana, bir o yana... 13 Temmuz 2015, Pazartesi
YUMRUK... 4 Temmuz 2015, Cumartesi
Tarihin utancı, utancın tarihi... 2 Temmuz 2015, Perşembe
Depreme karşı halis Foça yoğurdu... 22 Haziran 2015, Pazartesi
Satılmış, herkesi satılık sanır... 12 Haziran 2015, Cuma
Yine bir başlangıç, yeni bir başlangıç... 3 Haziran 2015, Çarşamba
KAZANAN ÇOK, KAYBEDEN YOK 21 Mayıs 2015, Perşembe
NEREYE GİDİYOR BU ADAMLAR?.. 11 Mayıs 2015, Pazartesi
AK KADROLU MHP 30 Nisan 2015, Perşembe
HAFRİYAT YA DA HARFİYAT... 23 Nisan 2015, Perşembe
"Papa"m Sağolsun... 15 Nisan 2015, Çarşamba
Sayın Serkan Acar 4 Nisan 2015, Cumartesi
Tırnağınız var mı? 24 Mart 2015, Salı
ALİAĞA'NIN "PARALEL"İ 11 Mart 2015, Çarşamba
HA 8 HA 18... 9 Mart 2015, Pazartesi
Adaylar temayülde, Şimşek köy yolunda... 2 Mart 2015, Pazartesi
BİZ BU HALTI NEDEN YEDİK ALİAĞA'M?.. 25 Şubat 2015, Çarşamba
Fırat... 21 Şubat 2015, Cumartesi
TABURE 20 Şubat 2015, Cuma
Canınız cehenneme... 15 Şubat 2015, Pazar
TAŞLARI YERİNDEN OYNATAN ADAM... 10 Şubat 2015, Salı
Vira Bismillah... 1 Şubat 2015, Pazar
AH SARI ÖKÜZ AH!.. 26 Ocak 2015, Pazartesi