19 Mayıs 2019, Pazar

Hangisi Serkan Acar?

26 Şubat 2015, Perşembe

     


Bekir Taşköprü

Aliağa Müze ve Kazı evi ile olarak farklı yayın organlarında birbirinin tam zıddı olan iki haber Aliağalı okurları şok etti.

Haberleri okuduğunuzda bunların hangisi Serkan Acar diye sorasınız gelir. Şubat 2015 tarihli (gün, ay yok) Bakırçay gazetesinin 4. Sayfasında Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ile Aliağa kazıları hakkında bir röportaj yazısı var. Yazıda Sayın Acar’ın ağzından ballar akıyor.

 Aliağa’nın sanayi kenti kimliğinin yanı sıra Tarih, doğa turizminin de geliştirilmesi için çalışmalar yapılacağından söz etmiş.  O söyleşi ne zaman yapıldı? makale ne zaman ve kim tarafından ele alındı bilmiyorum.

 Ancak; Serkan Acar’ın Pazartesi günü Deniz kenarındaki Müze ve Kazı Evindeki 3000’e yakın Kyme ören yerinden çıkan buluntuları Belediye Kız öğrenci Yurdu’nun sığınağına belediyenin  kamyonu ve çalışanları ile taşıtmaya başladığı göz önüne alındığında, bu haber-röportaj sizce de manidar değil mi?

Sayın Acar’a sormak Lazım. Bunların hangisi sensin? Geçmişte Tansu Kaya ve Turgut Oğuz’un ( İkisi de müteahhit Kafa) yarım bıraktığı işi bitirmek isteyen bir yaklaşımı seçip, Evrensel, Radikal, Haber.com sitelerinde çıkan haberlerdeki gibi,  Müze ve kazı Evini belediye hizmet binasına dönüştürmek isteyen Serkan Acar mı? Yoksa  Bakırçay gazetesindeki Serkan Acar mı?

Gerekçe olarak da kılıfı hazırlanmış. Bina çürük. Kim tarafından hangi dönemde ve nasıl dayanıklılık testi yapıldığını bilmiyorum. Bu konu beni ilgilendirmiyor. Ayrıca ben o kolonların 1 kat  yükü kaldıramayacağına inanmıyorum. Kaldı ki çürük bile olsa, çözümü yıkım mıdır? İş Bankası ve Ziraat Bankasını hizmet binaları da yeni deprem yönetmeliğine uygun değildi. Ama yıkmadılar, güçlendirdiler.

Burada niyet, gerçekten Bakırçay gazetesine verdiğin demecinde olduğu gibi tarihin, kültürel birikimlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması ise;  o zaman o binayı yıkmak yerine güçlendirip, her yıl kazıya gelen 30 kadar kazı ekibinin hem barınağı olan ve hem de Ören yerinden çıkarılan buluntuların restore edildiği ve depolandığı o müze ve kazı evi  korunmalıdır. Yalnızca İtalya’dan gelen kazı ekibi de değil, Kültür Bakanlığı temsilcileri, restorasyon ve kazı bölümü öğrencileri de yazın o binada barınıyor, ve laboratuar çalışması yapıyorlar.

Yok; denize nazır bir belediye sarayına kavuşmak ise, o zaman burada yaşayan ve mezar yerini de buradan alan ve torunları ile de burada yaşamayı düşünen bir vatandaş olarak size önerim,   Belediyenin müstecir marifetiyle işlettiği düğün salonu bu amaca göre restore edilebilir ve orada oturulabilinir.

Belediye yönetimi  yol yakınken bu kararını tekrar gözden geçirmelidir. Bunun Aliağa için çok daha yararlı bir karar olacağı açıktır. Duyarlı ve bilinçli Aliağa halkının da böyle düşündüğü kanısını  taşıyorum.

Saygılarımla.. Yazarın Tüm Yazıları
Hangisi Serkan Acar? 26 Şubat 2015, Perşembe