19 Nisan 2019, Cuma

BAŞAKŞEHİR'İN DEĞİRMENİNE SU NEREDEN GELİYOR ?

24 Ocak 2019, Perşembe 15:15

     


KUZEYEGEHABER-Süper Lig’de son yılların yükselen takımı olarak gösterilen belediye takımı Başakşehir, yaptığı transferlerle dikkat çekmenin ötesinde bir boyuta ulaştı.

 

Taraftarı yok denecek kadar az olan Başakşehir kulübü, bu devre arası döneminde ünlü yıldız Robinho’yu ve daha önce ücreti nedeniyle bir çok Türk kulübünün alamadığı Serdar Taşçı’dan sonra şimdi de bir başka ünlü isim Demba Ba’yı transfer etti.

 

TARAFTARINDAN ÇOK SPONSORU VAR..

Taraftar geliri olmayan ( kombine,bilet, forma satışı vs.) , büyük reytingi olmamasına karşın sponsorlarının fazlalığı dikkat çeken Başakşehir Kulübü, inanılmaz transferler gerçekleştirirken bu sponsorlukları nasıl aldığı ve hangi kaynaktan gelen paralarla bu dev transferlerin maliyetini karşıladığı büyük bir soru işareti oluşturuyor.

 

“PROJE TAKIMI”

Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın siyasi bağlantılarının güçlü olması da bu durumu daha ileri bir boyuta taşıyarak “Proje takımı” söylemlerinin ortaya atılmasına neden oluyor. Türk futbolu borca batıkken Başakşehir’in ünlü transferler yaparak maliyetlerini de karşılayabilmesi bu dedikoduları destekleyen unsur olarak gösteriliyor. Gümüşdağ ise bu iddiaları reddederek doğru olmadığını hatta bağlı oldukları Başakşehir Belediyesi'nden de para almadıklarını iddia ediyor.

 

Transferlerinin tam detaylarını açıklamayan Başakşehir’in kadrosunda yıllık ücretleri Türkiye şartlarının üstünde olduğu bilinen ünlü isimler Adebayor, Clichy, Elia, Arda Turan, Gökhan İnler, Robinho, Demba Ba ve  Serdar Taşçı yer alıyor.

 

İNANILMAZ RAKAMLAR

Başakşehir’in yalnızca devre arasında kadrosuna kattığı isimler ve resmi olarak açıklanmayan ancak basında çıktığı kadarıyla bilinen maliyetleri şu şekilde;
Robinho – 2 Milyon Euro Bonservis – Yıllık garanti ücret 2 Milyon Euro
Serdar Taşçı – Bonservis bedeli yok – Yıllık garanti ücret 2 Milyon Euro
Demba Ba – Kiralık - Yıllık garanti ücret açıklanmadı

 

Ayrıca Başakşehir’in kadrosunda yer alan futbolculardan bazılarının maliyetleri de yine resmi olmayan bilgilere göre şöyle;

 

Adebayor – Bonservis bedeli yok – Yıllık garanti ücret 4 Milyon 500 Bin Euro
Arda Turan – Kiralık – Yıllık garanti ücret 4 Milyon Euro (normal maaşı 8 Milyon Euro Barcelona ile anlaşma gereği yarısı ödeniyor)
Clichy: - Bonservis Bedeli yok – Yıllık garanti ücret 3 Milyon Euro

 

Öte yandan Başakşehir Kulübü borsaya bağlı olmadığından Kamu Aydınlatma Platformu'na da açıklama yapmıyor. Bu durum transferlerde ödenen rakamların şeffaf olmasını engelliyor.

 

BAŞAKŞEHİR'İN SPONSORLARI KİM?

Futbolcularına inanılmaz garanti ücretler ödeyen Başakşehir'in taraftarı ve reytingi olmamasına rağmen bir çok sponsoru bulunuyor. Bir belediye takımına bu kadar sponsorun nasıl bulunduğu da ayrı bir araştırma konusu olurken aralarında dev firmaların olduğu sponsorlardan öne çıkanlar şu şekilde;

 

Türk Hava Yolları, Medipol, Deco-Vita, 3. İstanbul Havalimanı, Doğa, İntercity, Ziraat Katılım Bankası, Macron, Fakir, Intermega Güvenlik, Kalyon, Sırma, Turex, Nef, Vodafone, Sunny, Kiğılı, Denizbank, Burger King..

 

 

Kaynak-Haber61 
Son Eklenen Haberler