21 Nisan 2019, Pazar

"DÜN ATILAN TEMEL SEÇİM TEMELİDİR, HALKIMIZI ALDATMAYA YÖNELİKTİR"

20 Mart 2019, Çarşamba 18:48

     


KUZEYEGEHABER-CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Ustaoğlu Cirit dün Meslek Hastalıkları Hastanesi duyurusu yapılarak Çaltılıdere'de atılan temel ve Bozköy ve Çaltılıdere'de Aliağa Belediyesinin yaptığı arazi satışlarına yönelik olarak basın toplantısı gerçekleştirdi.

 

CHP Aliağa Belediye Meclis Üyeleri Erol Güngör, Bahar Deniz ve Ulviye Öztürk'te Cirit'in yaptığı açıklama sırasında hazır bulundu.

 

İlçe Başkanlığında yapılan toplantıda Başkan Cirit şunları söyledi ;

 

"Değerli Aliağalılar;

Birlikte, daha yaşanabilir bir Aliağa kuşkusuz hepimizin ortak dileğidir. Bunu gerçekleştirebilmek için gerekli olanlar yani Aliağa’nın ihtiyaçları da bellidir. Bu ihtiyaçların büyük bir bölümü devletin yetki ve görev sorumluluğundadır.

 

Yerel seçime sayılı günler kala, Aliağa’da belediye tarafından  devlet yatırımlarının hepsinin birden bire hayata geçirildiği algısı her mecradan yayılmaya çalışılıyor. Buna ‘siyasi rekabet’ yorumu yapmak elbette mümkündür, ancak bir ‘siyasi aldatma’ya kayıtsız kalmamız mümkün değildir.

 

Bu nedenle;

 

1) Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Çaltılıdere’de kurmak üzere başvuruda bulunduğu Meslek Hastalıkları Hastanesi için yer tahsisi talebi 8 Ocak 2019 tarihinde belediye Meclisimize geldi ve görüşülmesine oy birliği ile karar verildi.

 

2) Arazinin İmar komisyonu’nda incelenerek uygunluğu için karar verilmesi ise aynı mecliste reddedildi.

 

3) Böyle önemli bir yatırım için Çaltılıdere mahallesi 206 parsel hala tarla vasfındadır, Çevre ve Şehircilik bakanlığı’nda 1/100.000 lik imar tadilatı yapılmamıştır. (Resmi kayıtlarda bu görülebilir)

 

4) Dolayısıyla, imar tadilatı olmayan bu arazide böyle bir projenin yapılması mümkün değildir.

 

5) Söz konusu yatırımla ilgili yine bugüne kadar açılmış bir ihale ilanı bulunmamaktadır (resmi kayıtlardan bakılabilir)

 

6) Projesiz bir hastane temeli ancak ‘SEÇİM TEMELİ’dir ve yerel seçimler öncesinde halkımızı aldatmaya yönelik olduğu açıktır.

 

Aliağa halkını aldatılmaya layık görmek yeterince inciticidir. Oysa .inanılır ve güvenilir bir başkanın bu konuda sözü yeterli   olmalıydı, bu proje zaten herkesin isteği, dolayısıyla kimsenin buna itirazı olmazdı. Ancak beş yıldır tutulmayan sözler nedeniyle, art arda sıralanan şov yatırımların inandırıcılığı tamamen yok olmuştur. Günümüzde projesiz tek bir konut bile yapılamazken projesiz hastane yapılması mümkün değildir. Projeyi sunmadan, ihale şartlarını belirtmeden, ihaleyi alan firma bilgileri ve ihale bedeli, inşaat süresi gibi teknik ayrıntılar olmadan hastane temeli atmak Aliağa halkının aklıyla alay etmektir, bu hakka hiçbir kişi veya kurum sahip değildir.

 

Gerçekte, belediyeler hastane gibi kamu yatırımları için sadece yer verebilir, gerçekleşmesi için takipçi olabilir ancak asla söz veremez. Belediye tarafından verilen yer ise mutlaka belirtilen amaç için kullanılmak zorundadır. Oysa, daha önce defalarca söylediğimiz gibi, hem üniversite hem de hastane arazileri gayrı kabilirücu ile ‘iz bedel’ ile devredilmiştir. Satın alan kurum bu arazileri ister satar, ister takas eder veya başka bir amaçla kullanabilir.

 

Aliağa halkının doğru bilgilendirilmesi esastır. Hangi siyasi görüşe sahip olursak olalım, aldatılmayı kabul etmeyelim. Daha dürüst ve şeffaf yönetilmeyi hepimiz hak ediyoruz. Seçmenin gözünü boyamak için atılan ‘seçim temelleri’ peşinde koşmaktan bir an önce vazgeçilmelidir. Dürüst, adil, temiz bir seçimle ‘Temiz Bir Aliağa’ hayalini gerçekleştirmek için siyasi nezaketle yürütülecek kampanya sonrasında halkın tercihine saygı gösterilmelidir.

 

Ayrıca  son günlerde mevcut belediye başkanının hizmetlerini tüm engellemelere rağmen yaptığı söylemi  dolaşıma sokulmaktadır.
CHP olarak Aliağa halkının yararına olacak hiçbir konuya muhalefet etmedik,ancak Aliağa halkının sahip olduğu arazilerin peskes cekilmesine daima itiraz ettik ve gelecekte de edeceğiz. 

 

2014 yılına kadar köy arazilerinin satış ve kiralama yetkisi köy tüzel kişiliğinde idi. Bütünşehir yasası ile bu yetki belediyelere geçti.2014 yılından sonra Aliağa Belediyesinin mülkiyetine geçen tasınmazların haraç mezat,cüzi paralara adrese teslim satışlarına karşı durduk.Bundan sonra da her durum ve her koşulda Aliağa halkının mallarını korumaya devam edeceğiz.
 

Bu anlayış ve sorumluluk bilincimizle Bozköy ve Çaltılıdere mahallelerinde adrese teslim satılmaya çalışılan taşınmazlar ile ilgili yargı yoluna basvurarak hukuk mücadelemizi sürdürdük ve bunun sonucunda belediye kasasına her iki taşınmaz için ek toplam 30.000.000 yani eski para ile 30 trilyon lira para girdi.5 yıl boyunca yaklaşık 100.000.000 liralık bu satışlar karşılığında Aliağa’ya ne yapılmıştır? 
Ayrıca  Bozköy satışı için İçişleri  Bakanlığı’ nın itirazına rağmen Danıştay belediye başkanının satışlarda usulsüzlük  nedeni ile soruşturma geçirmesine karar verdi. Dava devam etmektedir.

 

 

Bu kent hepimizin, bu yatırımlar halkımızındır !

 

Saygılarımla..

 

 

  
Son Eklenen Haberler