21 Mart 2019, Perşembe

MART AYININ KİTAPLARI: “SEYYAHLARIN İZİNDE VE ANTİK KENTLER”

11 Mart 2019, Pazartesi 00:34

     


Aliağa Belediyesi’nin “Oku, Okut” kampanyası okurlardan yoğun ilgi görerek devam ediyor. Kampanya kapsamında her ay ücretsiz olarak dağıtılan eserler kitaplıklardaki yerini alıyor.

 

Okurlar, kampanya dahilinde bu ay sonuna kadar Aliağa Kent Kitaplığı’nın 8’inci yayını “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl” ile 9.yayını “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa” ücretsiz olarak edinebilecek.

 

SEYYAHLARIN GÖZÜNDEN ALİAĞA..
17. Yüzyıldan başlayarak günümüze kadar Aliağa’yı ziyaret etmiş Türklerin ünlü seyyahı Evliya Çelebi’den, İngiliz, Rus, Fransız, İskoç, Avusturya ve Alman dünyaca ünlü birçok seyyahın Aliağa’ya dair seyahatnamelerini konu alan kitap, Aliağa ve çevresiyle ilgili birçok bilinmeyeni gün ışığına çıkarıyor.

 

ALİAĞA VE ÇEVRESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER DERLENDİ..

Seyyahlar, seyahatnameler, haritacılık gibi alanlarda Türkiye çapında uzmanlığı ile bilinen araştırmacı- yazar İlhan Pınar’ın 1 yıllık çabaları sonunda ortaya çıkan eser 247 sayfadan oluşuyor. Aliağa tarihine ilgi duyan okurların elinden düşüremeyeceği dev eserde özellikle 19. Yüzyıl’da –kısmen daha öncesinde de– Aliağa ve yakın çevresiyle ilgili üretilmiş bilgiler bir araya getirildi.

 

ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ..

Adnan Menderes Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez’in editörlüğünü üstlendiği eserde Aliağa ve çevresinde yer alan antik kentler Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai ve Larisa’da yürütülen kazı araştırmalarında elde edilen bilimsel bulgular toplu bir şekilde bilim dünyasına sunuldu. Çevrenin tarihi ve arkeolojisi hakkında temel bilgilerin yer aldığı eser 200 saydan oluşuyor.

 

KİTAPLARA ÜCRETSİZ SAHİP OLUN..

Aliağa Belediyesi kültür yayını olarak mart ayında okurlara ücretsiz dağıtılacak olan kitaplara Hilal Masa’dan, Yeni Mahalle, Yeni Şakran ve Helvacı Hizmet Birimlerinden, Nadir Nadi Kütüphanesi ve muhtarlıklardan sahip olunabilecek. Aliağa dışında ikamet eden vatandaşlar ise Aliağa Belediyesi resmi internet sayfası E-Belediye-yayınlarımız bölümünden kitabı okuyabilecek ya da pdf olarak indirebilecek.. 
Son Eklenen Haberler