19 Mayıs 2019, Pazar

İZMİR'Lİ KADINLARA ÇAĞRI ; "ATATÜRK VE CUMHURİYET'E DÖRT ELLE SARILALIM"

6 Aralık 2018, Perşembe 10:42

     


KUZEYEGEHABER-Kadına"Seçme ve seçilme hakkı" verilmesi kutlamaları için bir araya gelen İzmirli kadınlar, bu özel günü tiyatro ve konser etkinlikleriyle kutladı. 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Atatürk'e "dört elle sarılma" çağrısı yaptı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” verilişinin 84. yılı nedeniyle düzenlediği etkinliklerde renkli görüntüler vardı. İsmet İnönü Kültür Merkezi’ndeki programda, genç yaşta anne ve babasının zoruyla evlendirilen bir genç kızın duygularına yer verildiği bir tiyatro oyunu sahnelendi. 

 

İzmirli sanatçılardan oluşan Sahne Tozu Tiyatrosu'nun bu oyunu sonrasında, Senem Ersin Genç ile Yılmaz Demirtaş konser verdi.İsmet İnönü Kültür Merkezi’ni dolduran kadınlara seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, dünyada birçok ileri ülkeden önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkını verdiğini hatırlatarak, 

 

“Tüm dünyada faşizmin kol gezdiği, kadınların baskılandığı bir dönemde Atatürk, biz kadınları birey olmaya layık görmüş ve erkeklerle eşit olduğumuzu söyleyerek bize haklarımızı vermiştir. Bu nedenle 5 Aralık 1934, bu yüzden tarihimizin en şerefli günlerinden biridir. 

 

Bu topraklarda yaşayan, aklı başında ve insanlık onuruna sahip kişiler, Atatürk’e nasıl düşmanlık duyar ? Atatürk ve Cumhuriyet’e her şeyden önce dört elle sarılması gereken kadınlardır” ifadesinde bulundu..

izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Atatürk'e "dört elle sarılma" çağrısı yaptı. ile ilgili görsel sonucu

230361 
Son Eklenen Haberler