21 Nisan 2019, Pazar

BÜYÜKŞEHİRİN 33 TABLOLUK RESİM KOLEKSİYONU KAYBOLDU !

1 Kasım 2018, Perşembe 00:15

     


KUZEYEGEHABER-İzmir Büyükşehir Belediyesi demirbaşları arasında yer alan 28 farklı ressamın 33 tabloluk koleksiyonu kayboldu !

 

Aralarında çok ünlü ressamların tablolarının bulunduğu resim koleksiyonunun yıllardır izini süren stratejik planlama uzmanı Ali Rıza Avcan, bir sonuca ulaşamayınca savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve konuya dair Sayıştay’a da dilekçe göndermişti

 

Sayıştay Başkanlığı’nın açıkladığı, Büyükşehir Belediyesi envanterinde yer alması gereken 33 adet tablonun bulunmaması sayıştayın hazırladığı rapora yansıdı. Hazırlanan raporda ‘Yapılan incelemede tabloda gösterilen sanat eserlerinin kayıp olduğu tespit edilmiştir’ denildi.

 

"DEĞERİ YÜKSEK TABLOLAR İVEDİLİKLE BULUNSUN"

Sayıştay raporunda İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında kayıp tablolarla ilgili bölüm:

 

Yapılan incelemede, aralarında Aliye Berger, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Şeref Bigalı, Cavit Atmaca, Mustafa Esirkuş gibi dünyaca ünlü ressamların 33 değerli tablosundan oluşan koleksiyon İzmir Resim ve Heykel Müzesi uzmanlarının iki yıl süren yardımları çerçevesinde onarılarak kayıt ve defterlere işlenmek suretiyle belediye demirbaşı haline getirildiği görülmüştür. Ayrıca Nisan 1998’de bu değerli tabloların fotoğraflarıyla sanatçılarının özgeçmişlerini içeren 72 sayfadan oluşan “İzmir Büyükşehir Belediyesi Resim Koleksiyonu” isimli bir tanıtım kitabı da basılmıştır. Ancak daha sonra, söz konusu tabloların imha kaydı ile 2008 yılında kayıtlardan çıkarıldığı tespit edilmiştir.

 

Mevzuat hükümlerine göre herhangi bir sanat eserinin imha edilmesi söz konusu olamaz. Uzman kişilerce tamir veya restore edilebilir. Ancak 33 tablonun kayıtlarda imha edildiği belirtilmişse de çalışmalar sonucunda 6 adedinin bulunduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla listedeki tabloların imha edilmemiş olduğunu ve de diğer kayıp tabloların akıbetinin ne olduğu sorusunu gündeme getirmektedir. Söz konusu durum özellikli taşınırlar olan sanat eserlerinin kayıt edilmesi ve korunmasında sorunlar olduğunu göstermektedir. Buna göre 33 adet sanat eserinin imha kaydı ile çıkışının yapılamayacağının bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca söz konusu tablolar imha kaydı ile kayıtlardan çıkarılmış ise de 6 adedinin bulunması imha kayıtlarının da sağlıklı olmadığını göstermekte olup, kayıp tabloların durumunun ayrıntılı olarak araştırılmasını gerektirmektedir.

 

Kamu idaresi cevabında; "Bulgu konusu ile ilgili Belediyemiz Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca gerekli inceleme yapılmaktadır. İnceleme sonucuna göre işlem tesis edilecektir’ denildi.

 

Sonuç olarak idare tarafından verilen cevapta bulguya konu edilen hususla ilgili yapılan değerlendirmelerin kabul edildiği ve gerekli çalışmaların yapılmaya başlandığı ifade edilmiştir. ‘Ancak değeri yüksek olan idareye ait tabloların ivedilikle bulunmasının sağlanması ve kurum mali tablolarında buna ilişkin noksanlık kayıtlarının yapılması gerekmektedir. Konu ile ilgili süreç takip edilecektir’ denildi. 

 

KAYBOLAN TABLOLARIN SANATÇILARI VE İSİMLERİ..

1. Aydın Akdeniz, “Hera” 
2. Cengiz Arsal,”Peyzaj” 
3. Aygün Arslan, “Bir Varoluş Biçimi” 
4. Atilla Atar, “Dönüşüm” 
5. Cavit Atmaca, “İnciraltı” 
6. Sevgi Avcı, “Peyzaj” 
7. Nazım Baykişiyev, “İsimsiz” 
8. Ethem Baymak, “Bosna Hersek’ten” (1) 
ve “Bosna Hersek’ten” (2) 
9. Aliye Berger, “Mevleviler” 
10. Şeref Bigalı, “Dertli”, “Mezartaşı” ve 
“Gri Kompozisyon” 
11. Mehmet Boztaş, “Buca’dan” 
12. Cemalettin Çoğulu, “Natürmort” 
13. Metin Eloğlu, “Soyut”  
Son Eklenen Haberler